Czas do najbliższego meczu odlicza

DD D H H M M S S
-:-
Już wkrótce mecz w Twojej okolicy. Kibicuj z trybun 12 maja w Mielcu.
Kup bilet

Aktualności

Dodano: 11 listopada 2016

Biało-czerwony mecz z historią w tle

Zespół Szkół Sportowych w Lubinie zorganizował turniej piłki ręcznej z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Na trybunach był komplet widzów, a na parkiecie zawodniczki w biało-czerwonych barwach.

Zanim rozpoczął się mecz, młodzież zebrana na trybunach sali gimnastycznej przy ul. KEN, obejrzała prezentację dotyczącą historii szczypiorniaka w Polsce. – Pewnie osoby, które uprawiają piłkę ręczną wiedziały coś na temat jej genezy powstania. Być może zainteresowanie wzięło się z domysłów, skąd pochodzi, czyli nie od warzywa w postaci szczypioru, tylko właśnie od miejscowości, w której byli internowani oficerowie pierwszej i trzeciej brygady Legionów Polskich w czasie pierwszej wojny światowej – przyznaje Piotr Madera, nauczyciel historii w Zespole Szkół Sportowych.

Prezentacja połączona z meczem była z lekcją historii i możliwe, że zostanie wprowadzona w Zespole Szkół Sportowych na stałe. – Takim turniejem chcieliśmy uczcić pamięć Narodowego Święta Niepodległości. Łączymy wiedzę i poznawanie historii ze sportem, który jest u nas jedną z ważniejszych rzeczy. W tym przypadku szczypiorniak, który zaczął się w Polsce tak naprawdę w 1917 roku. Mamy sporo klas piłki ręcznej już od szkoły podstawowej. Chcieliśmy udowodnić, że da się połączyć historię ze sportem – mówi Sylwia Matla, wicedyrektor Zespołu Szkół Sportowych w Lubinie.

Rozgrywany z okazji Narodowego Święta Niepodległości mecz, był towarzyską rozgrywką koleżanek z jednego klubu. W tym wypadku zespoły nosiły nazwy „Białe” i „Czerwone” i w takich też barwach występowały na parkiecie. Jak przyznały nam piłkarki, historia Polski jest dla nich bardzo ważna. – Na miejscu pierwszym była historia. Wiedziałam skąd wziął się szczypiorniak, bo pochodzę z regionu, w którym powstał. Co do Święta Niepodległości, to jest ono w moje rodzinie wyjątkowe. Zawsze całą rodziną idziemy do kościoła, a przed domem wywieszamy flagę. Za każdym razem godnie obchodzimy te święto – komentuje Oliwia Kucharska z drużyny Czerwonych.

Runda zasadnicza

M Drużyna M P

Przeczytaj jeszcze: