Czas do najbliższego meczu odlicza

DD D H H M M S S
-:-
Już wkrótce mecz w Twojej okolicy. Kibicuj z trybun 12 maja w Mielcu.
Kup bilet

Aktualności

Dodano: 25 lutego 2022

„ELITE 2023” – szkolenie z Szymonem Marciniakiem

W czwartek 24 lutego odbyło się kolejne szkolenie sędziów z grupy ELITE2023. Tym razem polscy arbitrzy spotkali się z Szymonem Marciniakiem uznanym polskim sędzią piłkarskim klasy UEFA Elite, który znalazł się w szerokim gronie arbitrów na najbliższe mistrzostwa Świata w Katarze. 

„Nie kryłem zaskoczenia tym zaproszeniem bo mowa o dwóch różnych dyscyplinach sportu. Jednak na pewnym poziomie rozgrywek przepisy to jedno a zarządzanie meczem to zupełnie osobny temat i na tym etapie zacierają się  nam różnice w dyscyplinie. W każdym sporcie zespołowym sędzia jest bardzo istotnym punktem widowiska” – mówi Szymon Marciniak. 

Uczestnik Mundialu we Francji (2016) i Euro w Rosji (2018) dzielił się wiedzą z zakresu rozwiązywania problemów boiskowych oraz budowania autorytetu sędziego.

„Ważne jest zbudowanie dobrych relacji z zawodnikami i wypośrodkowanie roli policjant-kolega. Nierzadko musimy wcielać się w role mediatorów, którzy błyskawicznie rozładują boiskowe emocje. Dobre relacje z zawodnikami zbudowane dobrym zarządzaniem mogą sprawić, że oglądanie meczów, nawet tych o największą stawkę dobrze się ogląda, nie ma wzajemnych pretensji oraz niesportowego zachowania, a drobne błędy sędziowskie nie mają wpływu na pozytywny odbiór przez zawodników i sztaby szkoleniowe” – kończy Marciniak.

Przewodnim tematem szkolenia były:
– techniki zarządzania widowiskiem
– technika komunikacji
– rozmowy z zawodnikami.

Dotychczas w ramach projektu odbyły się już cztery spotkania: z lektorami EHF, z szefem sędziów IHF Perem Mortenem Sodalem, z dziennikarzami sportowymi oraz trenerami PGNiG Superligi i PGNiG Superligi Kobiet.

Runda zasadnicza

M Drużyna M P

Przeczytaj jeszcze: