-:-

Dodano: 23 lipca 2018

PGNiG Summer Superliga Gdańsk: Węgierki i Portugalczycy lepsi od obrońców tytułu

Na LOTOS Stadionie Letnim Gdańsk przy molo w Brzeźnie zwyciężyli: węgierski Lady Bugs wśród pań i portugalski V.Gaw wśród panów, pokonując odpowiednio, BHT GRU Juko Piotrków Trybunalski i BHT Auto Forum Petrę Płock, czyli aktualne mistrzynie i mistrzów Polski w piłce ręcznej plażowej.

W turnieju kobiet wystąpiło łącznie 8 drużyn, podzielonych na dwie grupy. W grupie A niesamowity bój o awans do półfinałów stoczyły Red Hot Czili Buk, ROKiS Radzymin i Varsovia. Radzyminianki rozpoczęły zmagania od porażki ze  szczypiornistkami ze stolicy, ale z kolei zrehabilitowały się, pokonując “Red Hotki”, które do tego momentu miały na koncie dwa zwycięstwa. Jeżeli dodamy do tego wygraną warszawianek nad najsłabszym w całej stawce Olimpijczykiem Kowalewo Pomorskie, to aż trzy zespoły zakończyły rywalizację z dwoma zwycięstwami i jedną porażką oraz takim samym bilansem setów. Do półfinałów zawodów awansowały jednak bukowianki i ROKiS, które wyprzedziły Varsovię lepszym stosunkiem “małych punktów”. Pewnie w kolejnej fazie zameldowały się natomiast Węgierki z Lady Bugs, które wygrały wszystkie spotkania w grupie B, zostawiając w pokonanym polu m.in. obrończynie tytułu z Piotrkowa Trybunalskiego. W pojedynku o drugą lokatę piotrkowianki zwyciężyły 2:0 Byczki, a ostatnie miejsce przypadło Amatorskiej Gdańsk, dla której był to debiut w tegorocznej edycji PGNiG Summer Superligi.

Do turnieju mężczyzn zgłosiło się 9 drużyn, w związku z czym rywalizowały one w trzech grupach. W grupie A pasjonującą walkę o 1. lokatę stoczyły Auto Forum Petra Płock i Damy Radę Inowrocław – kolejny raz w tym sezonie nie obyło się bez shoot-outów, w których swoją wyższość pokazali mistrzowie Polski. W grupie B nie powiodło się za to GRU Juko Piotrków Trybunalski, które uległo w dwóch partiach miejscowej Akademii Sportu – tym samym wicemistrzowie Polski przegrali korespondencyjny pojedynek z inowrocławianami, którzy jako najlepsza ekipa z drugiego miejsca zameldowali się w czołowej czwórce imprezy. Nie udało się to również ani MKS-owi Grudziądz, ani GOKiS-owi Kąty Wrocławskie, które uległy portugalskiemu V.Gaw – zwycięzcy grupy C.

Niezwykle zacięty przebieg miał półfinałowy pojedynek między GRU Juko a Red Hot Czili Buk. Obie drużyny grały bramka za bramkę i dopiero w drugiej połowie premierowego seta to piotrkowianki odskoczyły na kilka “oczek”, wykorzystując m.in. dobrą postawę bramkarki Izabeli Piskały. “Red hotki” nie zamierzały się jednak poddawać i od stanu 6:13 rzuciły cztery punkty, co zmusiło mistrzynie Polski do wzięcia przerwy, która na szczęście nie wybiła ich z rytmu, co pozwoliło im objąć prowadzenie 1:0. W drugiej partii oba zespoły zamieniły się rolami, bo  bukowianki weszły na jeszcze wyższe obroty zarówno w obronie, jak i ataku, sukcesywnie powiększając przewagę i udanie kończąc spotkanie. Wyrównana gra trwała w najlepsze także w shoot-outach, które rozstrzygnęły się dopiero w ostatniej serii – na nieudaną akcję przeciwniczek trafieniem za jeden punkt odpowiedziało GRU Juko (9:8), które zameldowało się w wielkim finale. Żadnych szans na powtórzenie osiągnięcia piotrkowianek nie dały ROKiS-owi Lady Bugs. Węgierki rozpoczęły drugie półfinałowe spotkanie zawodów w iście piorunującym stylu, często wykorzystując zbiegającego na lewe skrzydło wlotka. Przy stanie 0:8 radzyminianki poprosiły o czas, ale na niewiele się to zdało, bo rywalki były tego dnia o klasę lepsze. Nie inaczej wyglądała sytuacja w następnej odsłonie, w której do gry włączyła się jeszcze ich bramkarka – finalnie drugi set zakończył się wynikiem 24:8 dla LadyBugs, a w całym spotkaniu Węgierki wygrały 2:0.

W pierwszym półfinale turnieju mężczyzn doszło do powtórki z fazy grupowej. Tym razem pojedynek między płocką Petrą a inowrocławianami nie był aż tak zacięty. Szczególnie w końcówkach obu setów płocczanie wrzucali piąty bieg i odskakiwali przeciwnikom. Największą szansę na “złamanie” rywali podopieczni Arkadiusza Fajoka mieli w drugiej partii, gdy ze stanu 9:2 dla Petry zrobiło się tylko 11:7 – to był jednak tylko chwilowy przestój obrońców tytułu, którzy zdobyli kolejne cztery “oczka” i nie dali sobie wydrzeć zwycięstwa.

Gorzej w półfinale poradziła sobie miejscowa Akademia Sportu, która  przegrała pierwszego seta mimo prowadzenia przez większość czasu z portugalskim V.Gaw. Od stanu 14:10 gdańszczanie stracili aż 8 punktów i wypuścili z rąk, wydawałoby się, pewną wygraną. Niestety drugi set nie był już tak udany w ich wykonaniu, bo Portugalczycy od samego początku wypracowali sobie bezpieczną przewagę (10:4), którą utrzymywali do końca spotkania. Szczypiorniści Akademii Sportu nie radzili sobie zwłaszcza z wysuniętą, agresywną obroną rywali, która nie pozwalała im złapać odpowiedniego rytmu w ataku pozycyjnym. Ostatecznie, podobnie jak w pierwszej partii, skończyło się na 22:16 dla przyjezdnych; ponadto warto podkreślić dobrą postawę golkipera V.Gaw Joao Pinho.

Podobnie jak w fazie grupowej także i w wielkim finale BHT GRU Juko Piotrków Trybunalski nie wywalczył z Lady Bugs choćby seta. Węgierki w całym turnieju zaprezentowały jednak fenomenalną formę, grając niezwykle szybko, a przy tym pomysłowo, bo potrafiły zagrozić rzutem ze skrzydeł, koła czy z dalszej odległości. Prawdziwą furorę robiły zawodniczki występujące na środku rozegrania, które nie tylko skutecznie podawały ale i same szukały luk w obronie rywalek, nierzadko kończąc akcję. Co więcej, biorąc pod uwagę, że piotrkowianki nie wystąpiły w najsilniejszym składzie, wynik ostatniego meczu naprawdę nie może dziwić.

Śladem swoich koleżanek z Węgier poszli również zawodnicy V.Gaw, odprawiając w dwóch setach Petrę. Portugalczycy pokazali na LOTOS Stadionie Letnim w Gdańsku jakże odmienny od większości naszych zespołów styl, maksymalnie przyspieszając wyprowadzanie piłki, dzięki czemu zdobywali wiele “łatwych” bramek, i wysoko atakując rywali, czym utrudniali im rozegranie.

Sponsorem tytularnym PGNiG Summer Superligi jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. Imprezę w Warszawie wspierają również: Żywiec Zdrój, Red Bull, Ziaja, Lech. Partnerami turnieju są: PGNiG Superliga, Sport Transfer i Kempa. Organizatorami wydarzenia w Gdańsku są: Związek Piłki Ręcznej w Polsce, Fundacja Modern Sport wraz z LOTOS Stadion Letni Gdańsk.