-:-

Dodano: 18 maja 2022

Łomża Vive Kielce zagra w FINAL4!

Drużyna Łomża Vive Kielce po raz drugi pokonała francuskie Montpellier HB (tym razem 30:22) i awansowała do EHF Final4 Ligi Mistrzów. Mistrzowie Polski wysoką przewagę zbudowali jeszcze przed przerwą (15:8).

Ostatni w bieżącym sezonie mecz w Hali Legionów był również najważniejszym, jaki czekał Mistrzów Polski na przestrzenii minionych dwunastu miesięcy. W rewanżowym spotkaniu ćwierćfinału Ligi Mistrzów 2021/2022 drużyna Łomża Vive Kielce broniła zaliczki wywalczonej tydzień wcześniej w Montpellier (31:28). Stawką był piąty w historii klubu awans do turnieju EHF Final4.

Żółto-biało-niebiescy apelowali przed meczem o wsparcie z trybun. W odpowiedzi kielecka publiczność rozgrzała atmosferę w Hali Legionów na długo przed pierwszym gwizdkiem arbitrów. Gorący doping zaczął się jeszcze w trakcie rozgrzewki, a tuż przed startem meczu kibice zaprezentowali wyjątkową oprawę.

Zawodnicy obu ekip bardzo szybko odnaleźli się gorącej atmosferze, bo już od pierwszej minuty spotkania rozpoczęła się wymiana cios za cios: dla kielczan otwierającą bramkę zdobył Arkadiusz Moryto, po stronie gości odpowiedział Marko Panić; skuteczną interwencją popisał się Andreas Wolff, ale zaraz piłkę odbił też Marin Sego; Francuzi postawili na twardą obronę, ale równie agresywni byli kielczanie, którzy regularnie podwyższali strefę dzięki wysuniętemu Dylanowi Nahi.

Przełom nastąpił w dziesiątej minucie. Przy remisowym wyniku indywidualną akcją popisał się Igor Karačić. Chwilę później kontratak skutecznie wykończył Nahi, a rzut karny egzekwowany przez Hugo Descata obronił Wolff. W odpowiedzi Nicolas Tournat znalazł miejsce na pozycji obrotowego i nie minęło 180 sekund, a kielczanie prowadzili 7:4 (13. min.).

Andreas Wolff wziął sobie do serca przedmeczowe słowa o tym, że w rewanżu zamierza pokonać skutecznością swojego vis a vis, czyli Marina Sego. Niemiec szalał w końcówce pierwszej połowy, dzięki czemu przewaga drużyny Łomża Vive Kielce rosła z każdą chwilą. Dość powiedzieć, że Wolff zamurował kielecką bramkę na siedem ostatnich minut pierwszej partii, a łącznie przez pół godziny obronił siedem z piętnastu rzutów (47 proc.). W tym czasie jego koledzy powiększyli dystans do siedmiu „oczek” (15:8). Najczęściej dla naszej drużyny trafiał Artsem Karalek.

Nic nie mogło już zabrać drużynie Łomża Vive Kielce biletów do półfinału Ligi Mistrzów sezonu 2021/2022. W drugiej połowie Mistrzowie Polski kontynuowali popisową grę i pewnie kroczyli w stronę awansu, nie tylko utrzymując przewagę, ale jeszcze bardziej pogłębiając różnicę dzielącą kielczan i Montpellier HB.

Nie do zatrzymania był Andreas Wolff, którego licznik obron ostatecznie zatrzymał się na trzynastu skutecznych interwencjach (48 proc.). W ataku natomiast pierwsze skrzypce odgrywali obrotowi, czyli duet Nicolas Tournat oraz Artsem Karalek, którzy świetnie wykorzystywali pomysłowe asysty rozgrywających Alexa Dujshebaeva, Igora Karačicia czy Szymona Sićko. W obozie rywali największe zagrożenie siał Julien Bos, ale kolejne bramki Francuza nie mogły zmienić przebiegu meczu.

Ostatnie minuty upłynęły pod znakiem świętowania piątego w historii Łomża Vive Kielce awansu do EHF Final4. Mistrzowie Polski pokonali Montpellier HB 30:22 i zagrają w półfinale Ligi Mistrzów!

Łomża Vive Kielce – Montpellier HB 30:22 (15:8)

Łomża Vive Kielce: Kornecki (1/9=11%), Wolff (13/27=48%) – Vujović 2, Sánchez-Migallón, Olejniczak, Sićko 2, A. Dujshebaev 1, Tournat 4, Karačić 3, Moryto 4, D. Dujshebaev 2, Thrastarson 1, Paczkowski, Gębala, Karalek 7, Nahi 4.

Montpellier HB: Bonnefoi, Bolzinger, Sego – Simonet 3, Villeminot 2, Descat 3, Pellas 1, Bos 7, Bataille 2, Panić 3, Lenne, Moscariello 1, Porte, Wallinius, Duarte, Nacinović.

Pierwsza siódemka: Wolff – Nahi, Sićko, Karačić, Vujović, Moryto, Tourant.