Czas do najbliższego meczu odlicza

DD D H H M M S S
-:-
Już wkrótce mecz w Twojej okolicy. Kibicuj z trybun 12 maja w Mielcu.
Kup bilet

Aktualności

Dodano: 10 listopada 2020

Mikołaj Kupiec zachęca do oddawania osocza

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu po raz kolejny zwraca się z gorącą prośbą do osób, które pokonały koronawirusa o oddawanie osocza. Podobne apele coraz częściej publikują także osoby prywatne, w tym gronie jest również rozgrywający Zagłębia Lubin, Mikołaj Kupiec.

Mikołaj Kupiec MKS Zagłębie Lubin / PGNiG Superliga piłka ręczna

Zawodnik Miedziowych wraz z żoną są ozdrowieńcami i udali się dziś do Terenowego Oddziału Krwiodawstwa w Lubinie przy ulicy Bema 5, gdzie oddali osocze, które stosowane jest przy leczeniu COVID-19.

– Zachęcam wszystkich ozdrowieńców do oddawania osocza i tym samym pomocy innym, którzy znajdują się w znacznie poważniejszej sytuacji i potrzebują naszego osocza, aby dojść do zdrowia. Wystarczy poświęcić chwilę swojego czasu, udać się do punktu krwiodawstwa, umawiając się wcześniej na konkretny termin. Co ważne osocze jednej osoby może pomóc aż sześciu innym chorym. W tych ciężkich i wyjątkowych czasach musimy sobie pomagać nawzajem do czego gorąco zachęcam – mówi Mikołaj Kupiec, rozgrywający Zagłębia Lubin.  

Przy oddawaniu osocza obowiązują podobne zasady, jak przy oddawaniu krwi, choć sam proces trwa znacznie dłużej, bo ok. 40-50 minut. Dawcą może zostać zdrowa, pełnoletnia osoba, ważąca minimum 50 kilogramów. By oddać krew wcześniej trzeba zjeść lekki posiłek, być wypoczętym i dobrze nawodnionym. Dawcami nie mogą być osoby poddane kwarantannie lub nadzorowi epidemiologicznemu. 

Jeżeli przebyłeś zakażenie SARS-Cov-2 (objawowo lub bezobjawowe) prosimy skontaktuj się Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu elektronicznie na adres: ozdrowieniec@rckik.wroclaw.pl (prosimy o podanie w wiadomości swoich danych osobowych i numeru telefonu) albo telefonicznie: 71 371 58 24 lub 693 693 702 (kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-17.00).

UWAGA! Konieczne jest posiadanie wyniku PCR RNA SARS-CoV-2 potwierdzającego zakażenie lub wynik badania na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2.

Runda zasadnicza

M Drużyna M P

Przeczytaj jeszcze: