-:-

Dodano: 29 maja 2022

Nafciarze z brązowym medalem Ligi Europejskiej!

Orlen Wisła Płock rozegrała mecz o brązowy medal Ligi Europejskiej. Przeciwnikiem Nafciarzy była chorwacka drużyna RK Nexe. Wiślacy pokonali rywali i zakończyli zmagania w tegorocznej edycji EHF European League na trzecim miejscu!

I połowa

Wiślacy rozpoczęli spotkanie od ataku, a autorem pierwszej bramki został Abel Serdio. Kolejno oglądaliśmy udaną interwencję Adama Morawskiego i jeszcze jedno trafienie Serdio. W czwartej minucie meczu, na 2:1, trafił Fahrudin Melić. Następnie dla Nafciarzy padły dwie bramki – Davida Fernandeza oraz Lovro Mihicia. Po chwili RK Nexe przyszło rzucać karnego, którego wykorzystał Melić, natomiast na ławkę trafił Fernandez. Po rzucie na 5:2, na listę strzelców wpisał się Zoltan Szita, a po nim dwa trafienia z rzędu zanotowali Chorwaci.

Po trzech bezbramkowych minutach, ponownie zapunktował Serdio, zaś po nim trzy szanse miał Jan Jurećić – pierwsza oraz trzecia powiększyły wynik ORLEN Wisły Płock, natomiast druga była nieudanym kontratakiem. Gdy tablica wyników wskazywała rezultat 8:4, o czas poprosił szkoleniowiec RK Nexe, a po jego interwencji bramkę zdobył Dorian Markušić. Następna akcja okazała się nieudana – Mihić celował z koła, lecz jego próbę zablokował bramkarz. Kolejno Marin Jelinić dla Chorwatów i po drugiej stronie boiska, dla Wisły – Serdio, który dobił piłkę po tym jak rzut Fernandeza zatrzymał goalkeer z Chorwacji.

W 16. min. dziesiątą bramkę dla Nafciarzy zdobył Jurećić. W następnych akcjach dwa trafienia zanotował Luka Moslavac, a pomiędzy nimi oglądaliśmy udany kontratak Mihicia. Wynik na 12:8 mógł zmienić Tin Lucin, ale sędziowie odgwizdali kroki i ostatecznie dwunasta bramka należała do Michała Daszka. Później dwukrotnie okazji nie wykorzystał Krajewski – najpierw zgubił piłkę, zaś po chwili jego rzut zatrzymał bramkarz Nexe. W 24. min. boisko z czerwoną kartką opuścił Mirsad Terzić, a rzut karny dla Chorwatów wykorzystał Fahrudin Melić.

W ostatnich minutach stratę do ORLEN Wisły Płock pomniejszyli: Borna Mičević, Fahrudin Melić oraz Gianfranco Pribetic, a po bramce Halili Jaganjaca tablica wskazywała remis 13:13. W ostatniej minucie pierwszej części gry szansę miał Krajewski, ale został on zatrzymany z prawego skrzydła. Czujny w środku był jednak Dima, który przejął piłkę i zdobył 14. bramkę. Chorwaci mieli też swoją okazję, ale nie zdążyli oddać rzutu i sędziowie odgwizdali rzut wolny wraz z końcową syreną. Do piłki podszedł Jaganjac, a jego delikatny rzut nad murem nie sprawił kłopotów Morawskiemu. Do szatni Wiślacy zeszli przy jednobramkowej przewadze – 14:13.

ORLEN Wisła Płock po pierwszej połowie: Morawski, Ahmetasević – Daszek 1, Lućin, Jurecić 3, Mitrović, Fernandez 1, Serdio 4, Susnja, Szita 1, Krajewski, Terzić, Mihić 2, Czapliński, Zhitnikov 2, Kosorotov.

II połowa

Po przerwie rozpoczęli Chorwaci i szybko wyrównali wynik spotkania na 14:14. Pierwsza próba płocczan także przyniosła bramkę, której autorem był Zoltan Szita. Później rzut Nexe zablokował Loczek, a skuteczny kontratak przeprowadził Mihić. Po pięciu minutach drugiej połowy i kolejnym trafieniu Szity, ORLEN Wisła Płock prowadziła trzema bramkami. Następnie Mičević i fantastyczny rzut Zhitnikova z drugiej linii. Po faulu na Jurećiciu, sędziowie odgwizdali rzut karny dla niebiesko-biało-niebieskich, lecz Kosorotov przerzucił piłkę nad bramką. Na szczęście, niedługo po tym z kontry zapunktował Mihić.

W 42. min. padła bramka Jurećicia, a po chwili jeszcze raz z kontry trafił Mihić, co zwiększyło dobytek ORLEN Wisły Płock i Nafciarze prowadzili już 21:16. Wtedy interweniował szkoleniowiec Nexe. Później, po obu stronach boiska, oglądaliśmy karne – rzut Chorwatów obronił Admir Ahmetasević, natomiast Jurećicia zatrzymał bramkarz RK Nexe. Następnie dwie udane akcje z rzędu przeprowadził Gianfranco Pribetic i o czas poprosił Xavi Sabate. Pomiędzy bramkami Pribeticia mylił się Lućin, jednak szybko się zrehabilitował – najpierw trafił z linii siódmego metra, a potem z kontrataku i pola.

Na szczęście, Nafciarzy z dobrego rytmu nie wybiła również kara dla Leona Susnji. W czasie gry w osłabieniu, celnie rzucił Michał Daszek oraz skutecznie interweniował Loczek. Później niebiesko-biało-niebiescy zaliczyli chwilowy przestój, natomiast dwudziestą bramkę dla Chorwatów dołożył Luka Moslavac. Nim spotkanie dobiegło końca, ponownie piłkę między słupki przeciwników wpasował Daszek. Mimo że w kolejnej akcji Zhitnikov trafił w słupek, a Nexe zaliczyło trafienie z koła, to chwilę później byliśmy świadkami już udanej akcji Dimy.

Na niespełna dwie minuty przed końcem pojedynku z Chorwatami, ORLEN Wisła Płock prowadziła sześcioma bramkami i jasnym stało się, że Nexe nie odbierze już płocczanom brązowego medalu. Wynik spotkania zamknął Tomislav Severec i ostatecznie trzecią drużyną EHF European League w sezonie 21/22 została ORLEN Wisła Płock!

ORLEN Wisła Płock: Morawski, Ahmetasević – Daszek 3, Tin Lućin 3, Jurecić 4, Mitrović, Fernández 1, Serdio 4, Susnja, Szita 3, Krajewski, Terzić, Mihić 5, Czapliński, Zhitnikov 4, Kosorotov.