-:-

Dodano: 9 sierpnia 2021

Nicolas Tournat mistrzem Olimpijskim

Zawodnicy Łomża Vive Kielce przywiozą do Kielc trzy medale Igrzysk Olimpijskich 2020 w Tokio! Najcenniejszy krążek zdobył Nicolas Tournat wraz z reprezentacją Francji, która w wielkim finale pokonała Danię. Brąz powędrował natomiast do Alexa Dujshebaeva oraz Miguela Sancheza-Migallóna, dzięki zwycięstwu Hiszpanii nad Egipcjanami.

Olimpijski turniej w Tokio zakończył się w sobotę. Nicolas Tournat został pierwszym zawodnikiem w historii, który zdobył złoty medal igrzysk, będąc zawodnikiem drużyny Łomża Vive Kielce. Brązowe krążki odebrali Hiszpanie.

Droga Francuzów do złota w fazie pucharowej rozpoczęła się od ćwierćfinału z Bahrajnem. Trójkolorowi zmietli rywali z parkietu (42:28), dobrą formę potwierdzając dwa dni później w półfinale z Egiptem (27:23). W obu meczach trafienia zanotował Nicolas Tournat. W pierwszym spotkaniu obrotowy Mistrzów Polski zdobył pięć bramek, a w drugim dwie. W wielkim finale Francja pokonała Danię (25:23), ale Tournat nie wpisał się na listę strzelców.

Medale do Kielc przywiozą także Alex Dujshebaev oraz Miguel Sanchez-Migallón. Trzeba przy tym zaznaczyć, że gdyby nie fantastyczna postawa tego pierwszego w końcówkach meczów ze Szwecją oraz Egiptem, Hiszpanie prawdopodobnie turniej zakończyliby z pustymi rękami. W obu spotkaniach Alex trafił po pięć razy, ale bramki te padały w decydujących momentach gry. Dla przykładu, w ostatnich minutach meczu o brąz przeciwko Egiptowi rozgrywający trafił trzy razy, dokładając do tego dwie asysty.

Nieco wcześniej swoją przygodę z igrzyskami zakończył natomiast Andreas Wolff wraz z reprezentacją Niemiec. Bundesteam już w ćwierćfinale uległ Egipcjanom (26:31). Cały turniej bramkarz Łomża Vive Kielce zakończył ze skutecznością 26 procent udanych interwencji (obronił 34 z 129 rzutów rywali).

W klasyfikacjach indywidualnych wysoko znalazł się Alex Dujshebaev. Jeden z liderów Mistrzów Polski został 12. strzelcem oraz 4. najlepszym asystentem turnieju. 29 bramek oraz 29 asyst dało mu także piąte miejsce w klasyfikacji kanadyjskiej.

Alexa zabrakło jednak w drużynie gwiazd olimpijskiego turnieju, bo miano najlepszego prawego rozgrywającego imprezy zgarnął przyszły zawodnik naszej drużyny, czyli Nedim Remili (dołączy do Łomża Vive Kielce latem 2022 roku). Francuz był 9. najskuteczniejszym zawodnikiem igrzysk (32 bramki) oraz drugim asystentem (35 ostatnich podań). W efekcie został wybrany do drużyny turnieju.

Olimpijczycy dołączą do drużyny 16 sierpnia. Łomża Vive Kielce od początku miesiąca przygotowuje się do nowego sezonu.