-:-

Dodano: 22 września 2021

ORLEN Wisła Płock jedną nogą w fazie grupowej Ligi Europejskiej!

Nafciarze rozpoczęli walkę o fazę grupową Ligi Europejskiej. W drugiej rundzie kwalifikacyjnej ORLEN Wisła Płock wylosowała HC Dobrogea Sud Constantę. Pierwsza odsłona dwumeczu na korzyść Płocczan – wygrali 25:14!

W tym sezonie podopieczni Xaviego Sabate walkę o udział w fazie grupowej EHF European League rozpoczęli od II rundy kwalifikacyjnej, w której przyszło się im zmierzyć, w dwumeczu, z HC Dobrogea Sud Constanta. Pierwsze spotkanie zakończyło się zwycięstwem ORLEN Wisły Płock – gospodarze zapewnili sobie jedenastobramkową zaliczkę przed meczem w Rumunii.

Zmagania o miejsce w fazie grupowej Ligi Europejskiej, od posiadania piłki, rozpoczęli Nafciarze i już w pierwszej akcji do bramki gości trafił David Fernandez – otwierając tym samym wynik spotkania. Do udanych można zaliczyć również pierwszą obronę Adama Morawskiego. Chwilę później karą dwóch minut sędziowie ukarali zawodnika HC Dobrogea Sud Constanta – Alexandru Andrei.

Pierwsze pięć minut spotkania upłynęło spokojnie, a na tablicy wyników widniał rezultat 1:1, zaś chwilowy przestój przerwał Lovro Mihić trafieniem z kontrataku. Szansę na kolejną bramkę dla gospodarzy miał Niko Mindegia, lecz jego rzut został zatrzymany przez bramkarza drużyny gości – Vasile, który odbił piłkę nogą.

Oba zespoły odznaczały się dobrą grą w obronie, a akcje Adama Morawskiego często były doceniane przez kibiców. Do 12 min. wynik meczu nie ulegał zmianie – Nafciarze prowadzili 2:1, zaś karę dwóch minut otrzymał Leon Susnja oraz chwilę później Abel Serdio. Mimo podwójnego osłabienia Rumunii nie zagrozili ORLEN Wiśle, a po kolejnych interwencjach Morawskiego rezultat bramkowy pozostał na tym samym poziomie.

Do remisu na 2:2 goście doprowadzili dopiero w 18 min. po trafieniu Marko Buvinicia, a następnie wyszli na prowadzenie dzięki bramce Strahinja Stankovicia. Chwilę później milczenie Nafciarzy przerwał Niko Mindegia. Następnie zawodnicy ORLEN Wisły wybiegli do kontrataku, jednak ostatecznie zgubili piłkę i to gracze HC Dobrogea Sud Constanta zdobyli czwarte trafienie. Po kolejnej udanej akcji Rumunów o czas poprosił trener Xavi Sabate.

Mimo interwencji szkoleniowca Wisły nie udało im się trafić do bramki gości. Następnie o czas poprosił trener Constanty – Djordje Ciarkovic. Zdobywcą czwartego oraz piątego trafienia dla ORLEN Wisły został David Fernandez. W kolejnej akcji karę dwóch minut otrzymało dwóch Nafciarzy – Tin Lucin za faul oraz Mirsad Terzić za dyskusję, zaś Adam Morawski zaliczył kolejną świetną obronę.

W 28 min. sędziowie odgwizdali rzut karny dla HC Dobrogea Sud Constanta, który wykonywał Nistor. Lepszy okazał się Adam Morawski, jednak rzut karny został powtórzony i ostatecznie goście zdobyli szóste trafienie.

Na minutę przed końcem pierwszej połowy do bramki Constanty dla ORLEN Wisły Płock trafił David Fernandez, a chwilę później Przemysław Krajewski, dzięki czemu to Nafciarze zeszli do szatni z zaliczką jednej bramki prowadząc 7:6. W pierwszej części najlepszym strzelcem wśród Nafciarzy okazał się David Fernandez, a na uznanie zasługiwały także interwencje Adama Morawskiego.

Druga połowa rozpoczęła się od kolejnej udanej obrony Adama Morawskiego oraz bramki Przemysława Krajewskiego. Następnie akcja Constanty i kolejna interwencja Morawskiego oraz trafienie Sergeia Kosorotova.

Po faulu gości, karą dwóch minut, sędziowie ukarali Ilie, zaś ORLEN Wiśle przyznali rzut karny, który z powodzeniem wykorzystał Kosorotov. Kolejne trafienia należały do Davida Fernandeza oraz ponownie do Kosorotova.

W 35 min. meczu goście otrzymali trzecią dwuminutową karę – tym razem dla Irakli Chikovani, a terener Ciarkovic poprosił o czas. Interwencja szkoleniowca nie pomogła jednak zawodnikom  HC Dobrogea Sud Constanta pokonać Adama Morawskiego. Bramkę zdobyli oni dopiero po rzucie karnym wykonywanym przez Nistora.

Trzynaste trafienie na koncie Nafciarzy zapisał Sergei Kosorotov. Szansę na następną bramkę miał Tin Lucin, jednak lepszy okazał się bramkarz drużyny gości i ostatecznie 14. trafienie zdobył Abel Serdio. Po bramkach Lovro Mihića, Sergeia Kosorotova, Przemysława Krajewskiego oraz Davida Fernandeza przewaga gospodarzy wzrosła do siedmiu bramek.

W 52 min. sędziowie podyktowali rzut karny dla ORLEN Wisły Płock, który został po raz kolejny wykorzystany przez Kosorotova. W następnej akcji Nafciarze przejęli piłkę od zawodników Constanty, a do kontrataku wybiegł Michał Daszek i zdobył on 20. bramkę.

Następnie o czas poprosił Xavi Sabate, a chwilę po jego interwencji sędziowie przyznali gospodarzą rzut karny – ponownie wykorzystał go Kosorotov. W kolejnej akcji goście stracili piłkę na korzyść ORLEN Wisły, a do kontrataku wybiegł Lovro Mihić i podwyższył on prowadzenie gospodarzy.

W ostatnich minutach meczu bramki zdobyli – Michał Daszek oraz Abel Serdio. Na niespełna minutę przed końcem spotkania o czas poprosił Xavi Sabate, a chwilę po nim Nafciarzom przyznano rzut karny. Jego wykonawcą ponownie był Sergei Kosorotov, który zamknął wynik meczu i zapewnił ORLEN Wiśle Płock 11. bramek przewagi przed rewanżem w Rumunii.

Strzelcy ORLEN Wisły Płock: Kosorotov 8, Fernandez 6, Krajewski 3, Lovro 3, Serdio 2, Daszek 2, Mindegia 1

Dziękujemy za wsparcie w Orlen Arenie! Drugi mecz z HC Dobrogea Sud Constanta odbędzie się 28 września 2021 r. w Rumunii.