Czas do najbliższego meczu odlicza

DD D H H M M S S
-:-
Już wkrótce mecz w Twojej okolicy. Kibicuj z trybun 12 maja w Mielcu.
Kup bilet

Aktualności

Dodano: 11 października 2018

PGNiG Superliga i DKMS grają razem

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy. PGNiG Superliga kolejny raz włącza się w obchody Dnia Dawcy Szpiku.
 
 
– Idea dawstwa jest dla nas bardzo ważna. Ludzie, którzy nie boją się pomagać innym budzą u nas ogromny szacunek. Jako PGNiG Superliga chcemy wykorzystać nasze możliwości komunikacyjne, żeby dotrzeć do jak największej liczby osób – mówi Jakub Kowalcze, odpowiedzialny za komunikację PGNiG Superligi – Takie akcje wpisują się w naszą strategię komunikacyjną, w której działania charytatywne są bardzo istotne. Nasi zawodnicy są charyzmatyczni i pomogą dotrzeć do grupy odbiorców, która może być może dzięki naszym działaniom odwiedzi stronę Fundacji DKMS i się zarejestruje jako potencjalny Dawca szpiku.
 

 
Ambasadorzy PGNiG Superligi będą edukować jak zostać Dawcą i jakie kroki należy podjąć w tym celu. Podczas meczów 7. serii rozgrywek PGNiG Superligi w Szczecinie, Głogowie i Zabrzu kibice będą mieli możliwość zarejestrowania się w bazie DKMS.
 
– Jesteśmy ogromnie wdzięczni Superlidze za wsparcie w szerzeniu idei dawstwa szpiku. To właśnie dzięki takim współpracom zarejestrowaliśmy już ponad 1 400 000 potencjalnych Dawców szpiku w Polsce. Nie zmienia to jednak faktu, że cały czas na świecie co piąty Pacjent potrzebujący przeszczepienia szpiku nie znajduje swojego ‘bliźniaka genetycznego’. Dlatego proszę – zarejestruj się i daj komuś szansę na nowe życie – mówi Michał Babicz, pracownik Fundacji DKMS.
 

 
Finałem akcji będzie Mecz Dawcy Szpiku – NMC Górnika Zabrze z Azotami-Puławy. Podczas, którego pierwsze podanie wykona Wojciech Wojnowski bohater akcji DKMS sprzed kilku lat. Mecz będzie miał wyjątkową oprawę nawiązującą do barw Fundacji DKMS. A idea dawstwa będzie nam towarzyszyć przez całe spotkanie.
 
 
JAK ZOSTAĆ DAWCĄ?
 
SPRAWDŹ, CZY MOŻESZ ZOSTAĆ DAWCĄ
 
Podjęcie świadomej i dobrze przemyślanej decyzji o dołączeniu do bazy potencjalnych Dawców szpiku to już połowa sukcesu, jednak aby to zrobić, należy spełnić pewne kryteria. Dawcą komórek macierzystych z krwi lub szpiku może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący powyżej 50 kg.
 
 
ZAREJESTRUJ SIĘ
 
Proces rejestracji nie jest skomplikowany. Trzeba wejść na www.dkms.pl i wypełnić formularz rejestracyjny. W ciągu 2 dni od wypełnienia zgłoszenia, otrzymasz pakiet rejestracyjny zawierający pałeczki do poboru wymazu z jamy ustnej oraz formularz do wypełnienia. Pałeczki (koniecznie dwie) wraz z poprawnie wypełnioną deklaracją, przesyłasz pocztą na adres fundacji. Koszt rejestracji, przesyłki i przeprowadzenie badania zgodności antygenowej HLA potencjalnych dawców jest w całości pokrywany przez Fundację DKMS.
 
 
TWÓJ BLIŹNIAK GENETYCZNY POTRZEBUJE POMOCY
 
Według statystyk Fundacji DKMS, w ciągu 10 lat od rejestracji, maksymalnie 5 na 100 zarejestrowanym osób zostaje rzeczywistym Dawcą. Proces poprzedzający oddanie szpiku składa się z trzech etapów. Na początku, zarejestrowana osoba otrzymuje telefon z Fundacji z informacją o bliźniaku genetycznym, który potrzebuje pomocy. Gdy dawca może i wyrazi chęć podzielenia się cząstką siebie, umawiany jest do najbliższej przychodni aby oddać próbki krwi, co umożliwi ostateczne potwierdzenie zgodności genetycznej bliźniaków. Etapem, bezpośrednio poprzedzającym oddanie szpiku są kompleksowe badania, wykluczające wszelkie zagrożenia. Dopełnienie wszelkich formalności, dotyczących badań oraz zwolnienia z pracy lub szkoły, odbywa się we wsparciu Fundacji DKMS.
 
 
CZAS NA POBRANIE KOMÓREK MACIERZYSTYCH
 
Jeżeli w wyniku przeprowadzonych badań, Dawca kwalifikuje się do pobrania, może być ono wykonane na dwa różne sposoby. W 80% przypadków jest to pobranie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej. Wcześniej Dawca przez 4 dni przyjmuje czynnik wzrostu, aby zwiększyć ilość komórek we krwi. Następnie komórki są pobierane poprzez dojścia dożylne, zakładane na ramionach. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim wejściem do organizmu Dawcy. Całość zabiegu trwa około 4 godziny i nie wymaga hospitalizacji.
Kolejną metodą jest pobrane szpiku kostnego z talerza kości biodrowej. Zabieg trwa jedynie godzinę, odbywa się w znieczuleniu ogólnym, dlatego Dawca podlega hospitalizacji od 2 do 3 dni.
W ciągu 48 godzin od pobrania komórek macierzystych, odbywa się przeszczepienie, czyli transfer komórek od Dawcy do Biorcy, które w ramach tzw. „zadomowienia” przenoszone są przez krew w organizmie i samodzielnie umieszczają się w przestrzeni szpiku kostnego Pacjenta.
Czas rekonwalescencji Dawcy po każdym z opisanych zabiegów trwa przeważnie do 5 dni, a szpik ulega całkowitej regeneracji już po około 2-3 tygodniach
 
 
 
MISJA WYKONANA – PODAROWAŁEŚ SZANSĘ NA ŻYCIE!
 
Każdemu Dawcy, w zależności od liczby pobrań, przysługuje odznaka „Dawcy Przeszczepu” lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu”, z którymi wiążą się pewne uprawnienia. Jednak nie to jest w tym wszystkim najważniejsze. Podarowanie szansy na życie jest dobrem samym w sobie, a osoby, które miały okazję przeżyć to na „własnej skórze” mówią o poczuciu ogromnej radości, satysfakcji lub nawet spełnienia. Warto więc poświęcić te kilka minut na rejestrację, bo może na lepsze zmienić życie więcej niż jednej osoby. A przecież nie było tak trudno, prawda?
 

Runda zasadnicza

M Drużyna M P

Przeczytaj jeszcze: