Czas do najbliższego meczu odlicza

DD D H H M M S S
-:-
Już wkrótce mecz w Twojej okolicy. Kibicuj z trybun 12 maja w Mielcu.
Kup bilet

Aktualności

Dodano: 24 stycznia 2018

PGNiG Superliga patronuje szkoleniu młodzieży

W VII Liceum Ogólnokształcącym – Szkole Mistrzostwa Sportowego w Kaliszu powstanie od września klasa o profilu piłki ręcznej. To projekt pod patronatem klubu Energa MKS Kalisz i PGNiG Superligi. List intencyjny podpisano przed ligowym meczem seniorskiej drużyny kaliskich szczypiornistów z Zagłębiem Lubin.

 
Szczypiorniści MKS-u Kalisz otworzyli sobie jako beniaminek PGNiG Superligi, w konfrontacji
z doświadczonymi rywalami radzą sobie naprawdę nieźle. Jednym z istotnych elementów, który pozwoli umacniać pozycję Kalisza na krajowej mapie piłki ręcznej, ma być kształcenie młodzieży – zawodników, którzy mogliby w przyszłości zasilać szeregi zespołu seniorskiego.
 
Od nowego roku szkolnego miejscem, w którym młodzi szczypiorniści zdobędą wiedzę i umiejętności, będzie VII LO – Szkoła Mistrzostwa Sportowego, gdzie od czterech lat funkcjonują klasy o profilu siatkarskim, a teraz  powstanie również klasa o profilu piłki ręcznej. To efekt współpracy z Miastem Kalisz, Energą MKS Kalisz i PGNiG Superligą.
 
– VII LO SMS to jedyna taka szkoła w Kaliszu. Daje ona szansę uzdolnionej sportowo młodzieży na naukę i rozwój pasji sportowej na poziomie liceum. Szkolenie sportowe w SMS-ie będzie przebiegać oczywiście w ścisłej współpracy z MKS Kalisz. Program szkolenia zakłada naukę umiejętności techniczno-taktycznych, prawidłowy rozwój cech motorycznych, wychowanie przez sport, umożliwienie atrakcyjnego spędzania czasu w zorganizowanej grupie, a więc wspólne wyjazdy na obozy sportowe, oczywiście także udział w rozgrywkach sportowych, szkolnych, klubowych, turniejach, a przede wszystkim w codziennych treningach.  – mówi Aneta Justyńska, dyrektorka VII LO SMS.
 
Wartością dodaną dla uczniów kaliskiego SMS-u będzie zapewne możliwość odbywania wspólnych treningów z superligową drużyną, a w przypadku tych najzdolniejszych szansa występów w najwyższej klasie rozgrywkowej. – Uczniowie VII LO SMS automatycznie staną się zawodnikami naszego klubu. Miejmy nadzieję, że za 3-4 lata nie będziemy musieli sprowadzać zawodników z zewnątrz, tylko będziemy mogli korzystać z naszych wychowanków – mówi Błażej Wojtyła, prezes MKS-u Kalisz.
 
Punktem wyjścia, będzie  szkolenie w szkołach podstawowych, gdzie prym w wiedzie Zespół Szkół nr 7 na Zagorzynku, w ramach której działa Szkoła Podstawowa nr 10 i UKS Nike Kalisz. Od ponad 10 lat placówka szkoli dzieci i młodzież w piłce ręcznej. Na zajęcia szczypiorniaka chodzi ponad 100 chłopców – Powstanie klasy piłki ręcznej w SMS będzie świetną kontynuacją dla naszych absolwentów, którzy będą mogli starać się o przyjęcie do liceum i w ten sposób dalej szkolić w tej właśnie dyscyplinie – nie ukrywa Tomasz Wasela, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 10.
 
– Przed kilkoma laty takie same działania rozpoczęliśmy w zakresie piłki siatkowej, a teraz zajmujemy się także piłką ręczną. Jest nam bardzo miło, że możemy realizować kolejny cel dotyczący szkolenia i zapewnienia tego co niezwykle istotne w sporcie zawodowym, a mianowicie drożności zawodników. Począwszy od tej początkowej selekcji na poziomie szkoły podstawowej, poprzez szkołę mistrzostwa sportowego, by wreszcie docelowo zawodnicy, którzy ją ukończą mogli grać na poziomie profesjonalnym. Tym bardziej cieszymy się, że naszym partnerem w tym przedsięwzięciu jest Superliga –  podkreśla Artur Kijewski, wiceprezydent Kalisza.
 
PGNiG Superliga, która objęła przedsięwzięcie swoim patronatem, będzie wyposażać kaliskie liceum w specjalistyczny sprzęt sportowy, jednocześnie bacznie obserwując i wspierając rozwój zawodniczych talentów.  Na dobry początek do szkoły trafiło dwadzieścia profesjonalnych piłek firmy SELECT, która jest sponsorem technicznym Superligi.
– Superliga od samego początku wymyślona była jako swego rodzaju platforma, która ma profesjonalizować piłkę ręczną. Ta profesjonalizacja musi się jednak wiązać z jakimś elementem szkolenia. W momencie, kiedy pojawił się w Kaliszu projekt, co ważne  zorganizowanego i sformalizowanego systemu szkolenia, trudno nam było odmówić wzięcia w nim udziału. Tym bardziej, że od samego początku Superliga miała też za zadanie stworzenie czegoś, co na razie nazywamy roboczo młodzieżową superligą, a co umożliwiałoby rywalizację zawodnikom w wieku 19-21 lat, którzy są w tej chwili najbardziej poszukiwani na rynku sportowym, stanowiąc zalążek będącej w przebudowie kadry narodowej. Kaliski projekt wpisuje się idealnie w koncepcję rozwoju piłki ręcznej w jej profesjonalnym wydaniu. Nasz patronat jest pierwszym jakiego udzielamy tego rodzaju przedsięwzięciu, ale mamy nadzieję, że nie jedyny –  przyznał Piotr Łebek, komisarz PGNiG Superligi.
 
Zdaniem władz miasta projekt, do którego wdrożenia przymierzano się od kilku miesięcy,
to kolejny duży krok w profesjonalizacji kaliskiego systemu kształcenia. To również pewien symbol w roku, kiedy świętować będziemy 100-lecie piłki ręcznej w Polsce.
 
– Jesteśmy coś winni zarówno na 100-lecie piłki ręcznej, jak i odpowiadając na to, co dzieje się z piłką ręczną w Kaliszu, a dzieje się sporo. Jesteśmy za to wdzięczni, ale też świadomi jak wiele osób pracuje na ten sukces i chce go nadal rozwijać. Znaleźliśmy się w takim momencie, że oprócz drużyny seniorskiej trzeba też inwestować w przyszłe pokolenie. Tak, żeby z dzisiejszego narybku wyrośli nam zawodnicy, z których będą profesjonalni gracze, a być może i gwiazdy szczypiorniaka – twierdzi Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza
Nabór do nowo powstającej klasy rozpocznie się za kilka miesięcy, ale osoby zainteresowane już teraz mogą deklarować chęć podjęcia nauki.
 

Runda zasadnicza

M Drużyna M P

Przeczytaj jeszcze: