-:-

Dodano: 5 listopada 2021

Polacy przegrali ze Szwedami

Polska przegrała w meczu towarzyskim ze Szwedami 24:31. To było pierwsze starcie obu drużyn w roli gospodarzy mistrzostw świata, które odbędą się w 2023 roku.

Szwecja- Polska fot. G. Trzpil

Mecz w Malmo był przeglądem wojsk, naszą drużynę dopadła plaga urazów. Problemy zdrowotne sprawiły, że w kraju zostało kilku kluczowych zawodników.

Szansę debiutu w reprezentacji seniorów dostali Mateusz Zembrzycki, Wiktor Tomczak i Melwin Beckman. Ten ostatni wybiegł na boisko w podstawowym składzie. Trener Patryk Rombel dał mu szansę nie tylko w ataku, ale także w obronie, gdzie tworzył duet środkowych z Maciejem Gębalą.

Polacy mieli kontakt z wicemistrzami świata tylko na początku spotkania. Rywale, napędzani dopingiem 4 tysięcy kibiców, prowadzili 3:1 i 5:3. Mecz trzema dobrymi interwencjami otworzył Adam Morawski.  Gospodarze z minuty na minutę byli jednak coraz bardziej skuteczni.

Pierwsze skrzypce grali na boisku Jim Gotfridsson oraz Jonathan Carlsbogard, a swoje szanse w kontrach i ataku pozycyjnym bezbłędnie wykorzystywał Lucas Pellas. Głównie dzięki nim Szwedzi powiększali przewagę. Gospodarze schodzili na przerwę z siedmioma golami zaliczki.

Rombel tasował składem i szukał rozwiązań. Sporo minut na prawym rozegraniu spędził Michał Daszek, szansę sprawdzenia się w roli lewoskrzydłowego dostał Piotr Chrapkowski. Ważną rolę w ataku pozycyjnym pełnił debiutant Beckman, a najwięcej bramek zdobył dla Polaków Jan Czuwara.

To był pierwszy oficjalny mecz naszej drużyny od 2 maja, kiedy Polacy w eliminacjach mistrzostw Europy mierzyli się w Almere z Holendrami (30:32). Spotkanie w Malmo było pierwszą odsłoną serii sparingów, które przygotują naszą reprezentacją do styczniowych finałów EHF Euro 2022.

Kolejny sprawdzian czeka Biało-Czerwonych już w sobotę. Polacy w Kristianstad – tamtejsza hala, podobnie jak Malmo Arena, będzie w 2023 roku gościć mistrzostwa świata – rozegrają rewanż ze Szwedami. Początek spotkania o 16:00. Transmisja w TVP Sport.

Szwecja – Polska 31:24 (17:10)
Bramki dla Polaków: Czuwara 7, Beckman 4, Komarzewski 3, Przybylski 3, Olejniczak 2, Daszek 2, Syprzak 1, Chrapkowski 1, Walczak 1