Czas do najbliższego meczu odlicza

DD D H H M M S S
-:-
Już wkrótce mecz w Twojej okolicy. Kibicuj z trybun 12 maja w Mielcu.
Kup bilet

Aktualności

Dodano: 3 stycznia 2022

Polska przygotowuje się do mistrzostw świata piłkarzy ręcznych

To jest kluczowa sprawa przed rozpoczęciem tak dużego wydarzenia, by przetestować wszystkie obiekty sportowe, zweryfikować ich gotowość, ale również zidentyfikować problemy, które się mogą pojawić – mówi Grzegorz Gutkowski, dyrektor mistrzostw świata w piłce ręcznej mężczyzn, które odbędą się w styczniu 2023 roku w Polsce i Szwecji. Tuż przed końcem 2021 roku w ERGO ARENIE odbył się turniej piłkarzy ręcznych „4 Nations Cup Gdańsk 2021”.

W imprezie najlepsza była Tunezja, która dzięki bezpośredniemu zwycięstwu wyprzedziła w tabeli reprezentację Polski. W imprezie udział wzięły także drużyny Japonii i Holandii.

Cieszymy się, że udało nam się zrobić turniej z udziałem publiczności, która, mimo tych trudnych czasów spowodowanych pandemią, naprawdę dopisała. Te kilka tysięcy osób i wspaniała atmosfera w trakcie meczów sprawiają, że z dużym optymizmem patrzymy w przyszłość – dodaje Gutkowski. W 2022 roku planowane są podobne turnieje bądź mecze towarzyskie w pozostałych miastach w Polsce, które będą gościć drużyny piłkarzy ręcznych w trakcie mundialu – Katowicach, Płocku i Krakowie.

W Gdańsku odbędą się dwa ćwierćfinały i półfinał mistrzostw świata. Będą to najważniejsze mecze turnieju rozgrywane w Polsce. Jednym z wymogów wyboru hali była pojemność, bo w tej fazie turnieju wymagany jest obiekt, który pomieści osiem tysięcy kibiców.

Oczywiście ERGO ARENA spełnia zarówno te, jak i szereg innych kryteriów. Gdańsk ma też tę szczególną zaletę, że jest to miasto najbliżej położone Szwecji, z którą razem organizujemy mistrzostwa, a finał odbędzie się w Sztokholmie. Regulamin wymaga, że podróż od hotelu w Polsce do hotelu w Szwecji nie może trwać dłużej niż cztery i pół godziny. Co jeszcze przemawia za Gdańskiem? Oczywiście ten najważniejszy argument, czyli gdańska publiczność, znakomita. Gdańsk ma wspaniałe tradycje związane z piłką ręczną – mówi szef polskiej części mistrzostw.

Organizacja mistrzostw świata w dobie pandemii koronawirusa sprawia znacznie więcej, problemów niż w tzw. „normalnych” czasach. – Za nami już pierwsze covidowe mistrzostwa świata w Egipcie w styczniu tego roku, ale również byliśmy całkiem niedawno w Hiszpanii na mistrzostwach świata kobiet, które już częściowo odbywały się udziałem publiczności. Wszyscy musimy nauczyć się z tym żyć i sport musi przetrwać również ten trudniejszy moment. Bardzo liczymy na to, że w styczniu 2023 sytuacja covidowa będzie już opanowana i będziemy mogli w pełni wykorzystać nasze obiekty sportowe – dodaje Gutkowski, którego codziennością są kontakty z jego szwedzkim odpowiednikiem.

Tak, rozmawiam z moim kolegą ze Szwecji prawie tak samo często, jak z kimś z mojej bliskiej rodziny. Właściwie jesteśmy w codziennym kontakcie. Cieszę się z tej współpracy, bo szwedzcy partnerzy mają wielkie doświadczenie w organizacji dużych wydarzeń, a same mistrzostwa świata organizowali już czterokrotnie – mówi.

Mistrzostwa potrwają od 11 do 29 stycznia 2023 roku, a sprzedaż biletów na mecze rozgrywane w naszym kraju wystartuje w połowie marca. Gospodarzami Mistrzostw Świata 2023 będą Katowice, Płock, Kraków, Gdańsk, Małopolska i Śląsk (w Polsce) oraz Goteborg, Malmo, Sztokholm, Kristianstad i Jonkoping (w Szwecji). Narodowymi Dostawcami w naszym kraju są Eventim oraz Polska Organizacja Turystyczna.

Runda zasadnicza

M Drużyna M P

Przeczytaj jeszcze: