-:-

Dodano: 29 grudnia 2020

Polska wygrywa turniej w Jastrzębiu Zdroju

W ostatnim meczu Międzypaństwowego Turnieju Towarzyskiego Mężczyzn w Jastrzębiu-Zdroju Polska pokonała Rosję 25:23 (12:11),. Biało-Czerwoni triumfowali w imprezie.

Arkadiusz Moryto / ZPRPR

Oba zespoły są trakcie przebudowy. Zajęte miejsca na tegorocznych mistrzostwach Europy (21. Polska, 22. Rosja), dobrze oddają ich potencjał i możliwości.

W zespole Biało-Czerwonych, w porównaniu do meczu z Algierią, nastąpiły cztery zmiany. W składzie pojawili się rekonwalescenci po kwarantannie związanej z przebytym koronowirusem, Tomasz Gębala, Michał Olejniczak a także lekko kontuzjowani Michał Daszek i Przemysła Krajewski. Dwaj ostatni to także specjaliści od obrony. W Sbornej przede wszystkim brakowało Daniiła Szyszkariewa, który w tym samym czasie występował z Veszprem w Final4 Ligi Mistrzów. Z tych samym powodów nie grał również Kamil Syprzak.

Ciekawym rozwiązaniem tzn, dobrze rokujacym było powierzenie od początku roli środkowego rozgrywającego -, Olejniczakowi. Dla niespełna 20-latka był to dopiero 17. występ w narodowy zespole. Pierwsze minuty były wyrównane, a 100. bramkę w barwach reprezentacji rzucił Gębala. Polacy zdecydowanie lepiej, niż dzień wcześniej, prezentowali się w defensywie. Daszek, którego występ do ostatniej chwili stał pod znakiem zapytania, dwukrotnie przegrał pojedynki z Wiktorem Kiriejewem. W Sbornej trudny był do zatrzymania były gracz Orlen Wisły Płock, Dima Zytnikow, który w pierwszym kwadransie zdobył cztery bramki.

W końcówce pierwszej połowy Polacy długo grali w podwójnym osłabieniu. W tym okresie Rosjanie odrobili tylko jednego gola. W kolejnej akcji Żytnikow doprowadził do remisu. Z drugiej strony właśnie tego zawodnika nasi zawodnicy często łapali na faule ofensywne. W obronie dobrze pracował także Mateusz Kornecki, który wychodząc daleko z bramki powstrzymał szybki atak rywali. W ostatniej akcji przed przerwą Rosjanie popełnili błąd w rozegraniu piłki. Przejął ją Daszek, który po kontrze ustalił wynik pierwszej połowy.

Po zmianie stron gospodarze turnieju szybko dołożyli dwa trafienia. Swój dorobek poprawił również Arkadiusz Moryto,. Pokaz nieprzeciętnych możliwości zaprezentował Gebala, który posłał piłkę do siatki tuż nad zasłoną rywali. Bialo-Czerwoni dalej tworzyli monolit w defensywie. Nic dziwnego, że zespół Velimira Petkovica przez trzeci kwadrans zdołał rzucić tylko cztery bramki. Tym dorobkiem sprawiedliwie podzieli się Igor Soroka i Siergiej Kosorotow. Rosjanie w obronie przestawili się na strefę 5:1.

Tymczasem szansę na grę otrzymał trzeci z naszych bramkarzy, Adam Morawski. Po jednej kontrze Polaków doszło do ostrego starcia Sicko z Kosorotowem. Sędziowie obu posadzili na ławki rezerwowych, orzekając kary 2-minutowe. Duże doświadczenie i precyzję w rzutach prezentował również Przemysław Krajewski, który pewnie zmierza do 300. bramki w narodowych barwach. To także pozwalało Polakom trzymać przeciwników na dystansie 3-5 bramek.

W finałowych minutach więcej z gry mieli Rosjanie. Roman Ostaszczenko był bliski zdobycia kontaktowej bramki. Piłka po jego rzucie odbiła się od poprzeczki. Z boiska momentami ponownie iskrzyło za sprawa męskich starć zawodników. Wygraną mógł przypieczętować Krajewski, ale jego rzut z 7 metrów nie był skuteczny. Po raz pierwszy od roku 2015 Polska pokonała Rosję, a przy okazji wygrała turniej w Jastrzębiu-Zdroju.

Zawodnikami MVP meczu zostali Dimitrij Żytnikow (Rosja) i Przemysław Krajewski (Polska).

Partnerem turnieju jest Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A.

Polska – Rosja 25:23 (12:11)
Polska: Korneck ,Wyszomirski, Morawski – Klimków, Olejniczak 2, Krajewski 3, Walczak 1, Sićko 3, Ossowski, Czuwara 1, Pilitowski, Moryto 5, Daszek 3, Przybylski 1, Dzialakiewicz, Piechowski, Dawydzik, 3, T. Gębala 3. Kary 12 min.
Rosja: Pawlenko, Tretynko, Kiriejew – Kisielew 4, Bielewcow, Bieliajew, Kotow 1, Kasatkin, Ostaszczenko , Korniejew , Wasiliew , Jermakow 2, Iwanow , Soroka 2, Andriejew 1, Żytnikow 8, Fokin 1, Kosorotow 4. Kary 16 min.
Sędziowali: Michal Fabryczny, Jakub Rawicki.