Czas do najbliższego meczu odlicza

DD D H H M M S S
-:-
Już wkrótce mecz w Twojej okolicy. Kibicuj z trybun 12 maja w Mielcu.
Kup bilet

Aktualności

Dodano: 23 lutego 2023

Sobotni mecz Industria Kielce – MMTS Kwidzyn poświęcony walce z depresją

Sport jest znakomitym sposobem, by pokazywać jak ważna jest walka z depresją. A przecież mówi się, że niemęskim jest prosić o pomoc. – To mit i trzeba go obalić – podkreśla Bogusława Supierz-Nowińska z kieleckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Do kampanii upowszechniającej wiedzę o depresji włączyła się drużyna Industrii Kielce.

Po pandemii obserwujemy wzrost liczby osób zgłaszających problemy depresyjne, poczucie osamotnienia. Ludzie zmagają się z obniżonym nastrojem, poczuciem beznadziejności i winy – opowiada Bogusława Supierz-Nowińska z kieleckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Dodaje, że najczęstszymi objawami depresji są również brak snu, apetytu, poczucie smutku przez większość dnia czy trudności z podejmowaniem decyzji.- Depresja jest niestety nadal wstydliwym tematem. Niektórzy nawet sami przed sobą się nie przyznają, że w obszarze zdrowia psychicznego potrzebują pomocy. A taki wstyd przed rozmową ze specjalistą może doprowadzić do jeszcze poważniejszych problemów – zaznacza Bogusława Supierz-Nowińska.

23 lutego to Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Dlatego Kielecki Oddział PTP we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Kielcach organizują w dniach 23 lutego – 1 marca tydzień edukacyjno–informacyjno-konsultacyjny, którego celem jest upowszechnianie wiedzy dotyczącej tego typu zaburzeń. W jego ramach prowadzone będą dyżury specjalistów w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ul. Ściegiennego w Kielcach, ale też bibliotekach w Skarżysku-Kamiennej, Jędrzejowie, Końskich i Ostrowcu Świętokrzyskim. Psycholodzy będą gotowi rozmawiać na te tematy z każdym, kto będzie chciał skorzystać z konsultacji, bo może się zdarzyć, że u bliskiej osoby ktoś obserwuje niepokojące objawy w zachowaniu. Prowadzony będzie także wykład dla młodzieży szkolnej poświęcony tej tematyce. Dlatego też do kampanii propagowania wiedzy o walce z depresją włączyła się drużyna Industrii Kielce. Z tej okazji podczas rozgrzewki przed sobotnim meczem 17. serii gier PGNiG Superligi z MMTS Kwidzyn w Hali Legionów zawodnicy Industrii Kielce wybiegną na boisko w koszulkach z prostym przesłaniem: „Razem możemy pokonać depresję”. A po meczu na jednym z sektorów specjaliści z Polskiego Towarzystwa Psychologicznego czekać będą na chętnych kibiców, by rozmawiać z nimi gdzie się zgłosić, żeby zdiagnozować tę chorobę i jak z nią walczyć. Początek spotkania z MMTS Kwidzyn w sobotę 26 lutego o godz. 15:00.

Bogusława Supierz-Nowińska zaznacza, że sport jest znakomitym sposobem do przedstawiania tego problemu. – Sama też uprawiałam sport. I kiedy jest sukces, fani noszą na rękach, a kiedy jest porażka pojawia się druga skrajność. Sport uczy jak radzić sobie z porażką i presją – podkreśla. Również i niektórzy zawodnicy Industrii Kielce korzystali z pomocy psychologów, którzy pomagali im właśnie zmierzyć się z presją. Z jednej strony pandemia zmusiła nas do zamknięcia w domach i robiliśmy wszystko, by z ich wyjść. Ale kiedy stało się to możliwe, okazało się, że nie wszyscy chcą z tego korzystać. – Spotykam się z przypadkami, że nastolatkowie siedzą całymi dniami w swoich pokojach, nie chcąc z nich wyjść, izolują się od rodziców. A przecież mają potrzebę kontaktu społecznego, ale ten kontakt często obejmuje setki „znajomych” na portalach społecznościowych, których te osoby nigdy nie poznały – podkreśla psycholog. Z depresją zmaga się wiele osób, z danych wynika, że grupą najbardziej narażoną na ryzyko popełnienia samobójstwa są dojrzali mężczyźni, (na 10 dokonanych samobójstw 8 to mężczyźni). Statystycznie, w Polsce rocznie ginie z powodu samobójstw około 5 tysięcy osób, czyli dwa razy więcej niż ofiar śmiertelnych w wypadkach na drogach.


Mówi się, że to niemęskie prosić o pomoc. Nic bardziej mylnego. To mit, który trzeba obalić. Depresja potrafi dopaść każdego, niezależnie od płci, wieku, wykształcenia, statusu społecznego. Dlatego chcemy podnosić świadomość społeczną w tym zakresie, edukować i pomagać – podkreśla Bogusława Supierz-Nowińska.

Partnerami akcji są: Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii, Fundacja „Razem Pokonamy Depresję”, kielecki oddział Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Świętokrzyskie Centrum Profilaktyki i Edukacji w Kielcach oraz Centrum Leczenia Depresji i Lęku.

Runda zasadnicza

M Drużyna M P

Przeczytaj jeszcze: