III turniej PGNiG Summer Superligi: Gdańsk

D
2
6
G
1
0
M
2
2
S
5
6
-:-
Już wkrótce mecz w Twojej okolicy. Kibicuj z trybun 12 maja w Mielcu.
Kup bilet

Aktualności

Dodano: 30 sierpnia 2019

Startuje PGNiG Superliga Mężczyzn!

Po kilku miesiącach przerwy, na parkiety wracają kluby PGNiG Superligi mężczyzn. Pierwszy mecz nowego sezonu już w piątek 30 sierpnia o godz. 18:00. Na dobry początek zobaczymy hitowy pojedynek Orlen Wisły Płock z Azotami Puławy. 

W rozgrywkach wystartuje 14 zespołów, w tym beniaminek, Grupa Azoty Tarnów, która zajęła miejsce spadkowicza – Arki Gdynia. Drużyny będą rozgrywać spotkania według systemu każdy z każdym (mecz i rewanż). Na podstawie klasyfikacji ustalonej na koniec rundy zasadniczej, drużyny, które zajmą miejsca od 1 (jeden) do 8 (osiem), rozpoczną zmagania o tytuł Mistrza Polski w rundzie finałowej systemem pucharowym. Drużyny z miejsc od 9 (dziewięć) do 14 (czternaście), rywalizować będą w rundzie spadkowej systemem każdy z każdym. 

Na mecz otwarcia zaplanowano spotkanie Orlen Wisły Płock z Azotami Puławy. Nafciarze dokonali w swoim zespole wielu zmian kadrowych. Drużynę opuściło aż 8 zawodników, a w ich miejsce przyszło 9 nowych. To między innymi Konstantina Igropulo – gwiazda rosyjskiej reprezentacji czy środkowo-rozgrywającego Niko Mindego, który przyszedł z francuskiego Chambery Savoie. Nie obyło się też bez rewolucji w Puławach. Drużynę Azotów poprowadzi z kolei nowy trener – został nim Michał Skórski. Szeregi klubu uzupełniły dodatkowo takie nazwiska jak: Michał Szyba, Rafał Przybylski czy Antoni Łangowski. Spotkanie obu ekip w ramach rozpoczynającego się nowego sezonu 2019/20 odbędzie się w piątek 30 sierpnia o godz. 18:00 w Orlen Arenie.

Ze swojej strony bardzo sumiennie przepracowaliśmy okres przygotowawczy, ale tego czasu nie było dużo i przed nami jeszcze wiele pracy. Oczywiście na pierwszy mecz sezonu będziemy przygotowani najlepiej, jak na tym etapie jesteśmy w stanie się przygotować, niemniej wiele elementów musimy jeszcze doskonalić. – Powiedział trener Wisły Płock, Xavier Sabaté.

Czekam z niecierpliwością na pierwszy mecz, podejrzewam, że każdy z zawodników tak ma. W moim przypadku jest to nowy klub, nowy początek i super byłoby ten sezon jak najlepiej zacząć. – Mówi Michał Skwierawski z Azotów.

Najgorętszym transferem sezonu 2019/2020 według EHF okazało się przejście Igora Karacić’a z HC Vardar do PGE VIVE Kielce. Mocnym wzmocnieniem Kielc jest także pojawienie się Andreas’a Wolff’a z THW Kiel. Niemiecki bramkarz zastąpił Vladimira Cuparę, który przeszedł do Telekomu Veszprem.

Zespoły, które będą rywalizować o tytuł Mistrza Polski: Azoty Puławy, Gwardia Opole, Chrobry Głogów, ENERGA MKS Kalisz, MKS Zagłębie Lubin, MMTS Kwidzyn, NMC Górnik Zabrze, Orlen Wisła Płock, Piotrkowianin Piotrków Trybunalski, Sandra SPA Pogoń Szczecin, Grupa Azoty Tarnów, Stal Mielec,PGE VIVE Kielce, Torus Wybrzeże Gdańsk.

Terminarz I serii PGNiG Superligi:

31.08.2019, NMC Górnik Zabrze – Grupa Azoty Tarnów, godz. 18:00

31.08.2019, Gwardia Opole – Sandra SPA Pogoń Szczecin, godz. 18:30

31.08.2019, PGE VIVE Kielce – Stal Mielec, godz. 16:00

31.08.2019, Torus Wybrzeże Gdańsk –  Chrobry Głogów, godz. 17:00

31.08.2019, MMTS Kwidzyn – MKS Zagłębie Lubin, godz. 17:00

1.09.2019, Energa MKS Kalisz – Piotrkowianin Piotrków Trybunalski, godz.: 17:00

Cały terminarz meczów rundy zasadniczej dostępny jest TUTAJ

Gdzie oglądać:

Wybrane mecze będzie można oglądać na antenie TVP Sport, na www.tvpsport.pl oraz za pośrednictwem aplikacji mobilnej TVP Sport.

Link do oglądania Meczu Otwarcia na TVP Sport: https://bit.ly/2LdI96h

Zasady punktowania: 

Zwycięstwo: 3 pkt

Zwycięstwo po rzutach karnych: 2 pkt

Przegrana po rzutach karnych: 1 pkt

Przegrana: 0 pkt

Runda zasadnicza: 

Drużyny rozgrywają spotkania według systemu każdy z każdym (mecz i rewanż).

Mecze w rundzie zasadniczej muszą zakończyć się zwycięstwem jednej z drużyn. Jeżeli w podstawowym czasie rezultat spotkania będzie nierozstrzygnięty, zarządzane są rzuty karne. Bramki w nich zdobyte nie są zaliczane do wyniku końcowego i nie są one uwzględniane w kryteriach ustalania klasyfikacji drużyn w trakcie rozgrywek i po ich zakończeniu.

Runda Finałowa: 

Drużyny rozgrywają spotkania systemem pucharowym, w którym zostaną rozegrane dwumecze (mecz i rewanż).

Na podstawie klasyfikacji po zakończeniu rundy zasadniczej drużyny, które zajęły miejsca od 1 (jeden) do 8 (osiem) uczestniczą w rundzie finałowej, a drużyny z miejsc od 9 (dziewięć) do 14 (czternaście) w rundzie spadkowej.

Runda spadkowa: 

Punkty zdobyte w rundzie zasadniczej kasują się po jej zakończeniu. Na podstawie miejsca zajętego w rundzie zasadniczej kluby otrzymują dodatkowe punkty w rundzie spadkowej:

– za zajęcie 9. miejsca – 6 punktów,

– za zajęcie 10. miejsca – 5 punktów,

– za zajęcie 11. miejsca – 4 punkty,

– za zajęcie 12. miejsca – 3 punkty,

– za zajęcie 13. miejsca – 2 punkty.

Zajęcie 14. miejsca nie będzie premiowane dodatkowymi punktami.

W rundzie spadkowej każda drużyna rozgrywa mecz i rewanż, a drużyna, która zajęła po zakończeniu tej rundy miejsce:

– Dziewięć (9) do dwanaście (12) zachowuje prawo uczestnictwa w rozgrywkach PGNiG Superligi w sezonie 2020/2021 i spełnia kryterium sportowe,

– Trzynaste (13) uczestniczy w rundzie barażowej,

– Czternaste (14) traci prawo uczestnictwa w rozgrywkach PGNiG Superligi
w sezonie 2020/2021 i nie spełnia kryterium sportowego.

Mecze w rundzie spadkowej muszą zakończyć się zwycięstwem jednej z drużyn, a jeżeli w podstawowym czasie gry ich rezultat będzie nierozstrzygnięty, to zarządza się rzuty karne.

Runda barażowa: 

W rundzie barażowej drużyna, która zajęła miejsce trzynaste (13) w rundzie spadkowej rozgrywa dwumecz z drużyną, która zajęła drugie (2) miejsce w rozgrywkach I ligi piłki ręcznej mężczyzn zgodnie z właściwym regulaminem rozgrywek I ligi w piłce ręcznej mężczyzn w sezonie 2019/2020. Zwycięzcą rundy barażowej jest zwycięzcą dwumeczu, który ma prawo uczestnictwa w rozgrywkach PGNiG Superligi w sezonie 2020/2021 i spełnia kryterium sportowe.

Runda zasadnicza

M Drużyna M P

Przeczytaj jeszcze: