Czas do najbliższego meczu odlicza

DD D H H M M S S
-:-
Już wkrótce mecz w Twojej okolicy. Kibicuj z trybun 12 maja w Mielcu.
Kup bilet

Aktualności

Dodano: 14 sierpnia 2018

Szczypiorno CUP

Trzy dni zmagań, 12 meczów z udziałem czołówki polskich zespołów piłki ręcznej i gości z Ukrainy oraz spotkania pokazowe z mistrzem Węgier. Imponująco zapowiada się tegoroczna, piąta już edycja turnieju Szczypiorno Cup. 
 
Miłośnicy szczypiorniaka z całego kraju już zacierają ręce. I nic dziwnego. Szczypiorno Cup to obecnie największy w Polsce i jeden z największych w Europie turniejów piłki ręcznej mężczyzn. Tegoroczna edycja turnieju jest najmocniej obsadzona w historii. Wystarczy spojrzeć na turniejowe drużyny. Wszyscy tegoroczni medaliści mistrzostw Polski: PGE Vive Kielce, Orlen Wisła Płock, KS Azoty Puławy, a także Górnik Zabrze, MKS Zagłębie Lubin, MMTS Kwidzyn i oczywiście gospodarze – Energa MKS Kalisz. Stawkę uzupełnią goście z zagranicy – Motor Zaporoże,  mistrzowie Ukrainy. Przysłowiową wisienką na torcie będą mecze pokazowe z udziałem zespołu MOL – Pick Szeged, aktualnego mistrza Węgier i  jednej z czołowych ekip na świecie.
 
– Ten turniej ma już swoją markę, wszyscy o nim mówią. Jesteśmy słynni poza granicami kraju, nie tylko w Europie, ale też na świecie. W składzie poszczególnych zespołów znajduje  się wielu utytułowanych zawodników, reprezentantów swoich krajów, uczestników Igrzysk Olimpijskich, medalistów mistrzostw świata i Europy. Naprawdę warto po raz kolejny zobaczyć ich w akcji na parkiecie hali Arena – zachęca Edward Prus, prezes Stowarzyszenia „Szczypiorniak”, które jest organizatorem turnieju.
 
Jak podkreśla prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński, Szczypiorno Cup to nie tylko turniej piłki ręcznej, ale też przykład doskonałej współpracy w promowaniu zarówno samej dyscypliny, jak i miasta –  Jeśli jest taka wzorowa współpraca, to należy to podkreślać. Myślę, że większość ludzi w Kaliszu już pokochała piłkę ręczną. To nie byłoby możliwe, gdyby nie Szczypiorno Cup. Tak jak rodził się duch niepodległości u legionistów, tak wokół ducha tego turnieju  zaczęły się rodzić wszystkie sukcesy piłki ręcznej w Kaliszu– mówił prezydent Grzegorz Sapiński podczas konferencji prasowej poświęconej organizacji turnieju – Już dziś dziękuję za wkład wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania piątej edycji tego prestiżowego wydarzenia. Dzięki temu przedsięwzięciu znów będzie w Polsce głośno o Kaliszu. O tym, że jest to miejsce, gdzie odbywają się wspaniałe imprezy i do którego warto przyjechać. Obejrzeć je od strony sportowej, a przy okazji zainteresować się jego dziedzictwem historycznym i kulturowym Kalisza.
 

Bardzo dużym wsparciem dla organizatorów turnieju jest Służba Więzienna, a mówiąc ściślej Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu, który udostępnia bazę noclegową i na czas trwania imprezy zamienia się w swego rodzaju centrum logistyczne dla ekip uczestniczących w rozgrywkach i organizatorów.
 
– Teren naszego ośrodka jest miejscem szczególnym historycznie, dlatego, że jak głosi napis znajdujący się na wprost ośrodka „To tu rodziła się niepodległość” – mówi ppłk dr Maciej Gołębiowski, zastępca komendanta Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu dodając – tegoroczny Szczypiorno Cup będzie po raz kolejny  wielkim przedsięwzięciem.
 
Szczypiorno Cup ma nie tylko wymiar sportowy. To również, a może przede wszystkim wydarzenie o charakterze historycznym i patriotycznym, które w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i setnej rocznicy powstania piłki ręcznej na ziemiach polskich, nabiera szczególnego znaczenia. Właśnie tu w Kaliszu, kolebce szczypiorniaka. To przecież w podkaliskim Szczypiornie, w szeregach internowanych legionistów Józefa Piłsudskiego, narodziła się ta piękna i tak popularna dziś dyscyplina sportowa. To cenna, historyczna spuścizna, ale też swego rodzaju zobowiązanie, by to dziedzictwo upamiętniać i promować. Muzeum Piłki Ręcznej już działa, ale pojawił się pomysł, by odpowiednio rozbudowane stało się w przyszłości Światowym Centrum Piłki Ręcznej.
 

 
– Mamy do tego prawo, a ze względów historycznych i patriotycznych wręcz obowiązek. To tutaj rodziła się ta piękna dyscyplina. Jesteśmy to winni jej prekursorom i będziemy ze wszystkich sił dążyć, by to nasze małe Szczypiorno upamiętnić. Na pewno jest potrzebna współpraca wielu ludzi, by to miejsce żyło, by gromadzić tu pamiątki, trofea, wśród których mam nadzieję znajdzie się kiedyś również to zdobyte przez kaliski MKS. Wierzę, że nie zabraknie ludzi przychylnych tej inicjatywie – dodaje Edward Prus.
 
Rozgrywki w ramach V Turnieju Piłki Ręcznej Szczypiorno Cup potrwają od 17 do 19 sierpnia, ale już w czwartek, 16 sierpnia odbędzie się mecz pokazowy pomiędzy MOL – Pick Szeged i Energą MKS Kalisz. Z pewnością będzie to niezwykłe widowisko, więc już dziś warto nabyć bilety.
 
Turniej odbywa się pod honorowym  patronatem Prezesa Związku Piłki Ręcznej w Polsce Andrzeja Kraśnickiego, Dyrektora Generalnego  Służby Więziennej  gen. Jacka Kitlińskiego oraz Prezydenta Miasta Kalisza Grzegorza Sapińskiego. Nagrodą dla zwycięzcy będzie Puchar Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
 
Bilety cały czas można nabyć drogą internetową na stronie www. http://bilet.pax.pl/kat/0/3/
Będą również dostępne w kasach hali Arena w trakcie trwania turnieju. Wszelkie szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.szczypiornocup.pl
 

 
Program V Turnieju Piłki Ręcznej Szczypiorno Cup 2018
Czwartek, 16 sierpnia
Mecz pokazowy: MOL- Pick Szeged – Energa MKS Kalisz, godzina 18:00
Piątek, 17 sierpnia
Mecz 1: Orlen Wisła Płock – MKS Zagłębie Lubin (11:00)
Mecz 2: KS Azoty Puławy – Górnik Zabrze (13:00)
Mecz 3: PGE Vive Kielce – MMTS Kwidzyn (15:00)
Mecz 4: Motor Zaporoże – Energa MKS Kalisz (18:00)
Mecz pokazowy: MOL – Pick Szeged – Orlen Wisła Płock (20:00)
Sobota, 18 sierpnia
Mecze o miejsca 5-8
Mecz 5: przegrany meczu 1. z przegranym meczu 3. (11.00)
Mecz 6: przegrany meczu 2. z przegranym meczu 4. (13.00)
Półfinały
Mecz 7: zwycięzca meczu 1. ze zwycięzcą meczu 3. (15.00)
Mecz 8: zwycięzca meczu 2. ze zwycięzcą meczu 4. (17:00)
Niedziela 19 sierpnia
Mecz o 7 miejsce (przegrany meczu 5. z przegranym meczu 6.) godz. 11:00
Mecz o 5 miejsce (zwycięzca meczu 5. ze zwycięzcą meczu 6.) godz. 13:00
Mecz o 3 miejsce (przegrany meczu 7. z przegranym meczu 8.) godz. 15:00
Mecz finałowy (zwycięzca meczu 7. ze zwycięzcą meczu 8. ) godz. 17.00
Zakończenie turnieju godz. 19.15

Runda zasadnicza

M Drużyna M P

Przeczytaj jeszcze: