Czas do najbliższego meczu odlicza

DD D H H M M S S
-:-
Już wkrótce mecz w Twojej okolicy. Kibicuj z trybun 12 maja w Mielcu.
Kup bilet

Aktualności

Dodano: 19 lipca 2021

Unia Tarnów z Jaskółką wracają do tarnowskiej piłki ręcznej

Przyszedł czas na małą rewolucję w tarnowskiej drużynie – zmieni się nie tylko nazwa, ale też logo klubu. Dotychczasowy „SPR” zastąpi „Unia”, a w logo pojawi się symboliczna Jaskółka.

Po 10 latach przerwy do nazwy tarnowskiej drużyny piłki ręcznej powraca historyczna „Unia”! Tarnowianie od 2011 roku swoje mecze rozgrywali pod szyldem „SPR” – Stowarzyszenie Piłki Ręcznej. Historia tarnowskiego sportu jest zawiła, a seria restrukturyzacji oraz splot różnych wydarzeń spowodowały zmianę nazwy sekcji piłki ręcznej w Tarnowie z Unii na Stowarzyszenie Piłki Ręcznej. Jesteśmy jednak świadomi tego, jak mocno „Unia” zakorzeniona jest w sercach tarnowskich kibiców. Tak jak popularne sekcja piłkarska i żużlowa, ale też koszykarska i lekkoatletyczna, również piłka ręczna zajmuje sporą część historii w założonym w 1928 roku Zakładowym Klubie Sportowym Unia Tarnów. Sekcja piłki ręcznej w ZKS Unii Tarnów istniała tam od 1978 roku. Po latach funkcjonowania jako Unia Tarnów, sekcja została wyodrębniona i stała się niezależnym klubem, który funkcjonował już jednak pod inną nazwą.


Teraz, jako w pełni profesjonalny i nieustannie rozwijający się klub z szeroka wizją i ambitnymi planami, pragnie okazać szacunek do tradycji i wrócić i do tego, co jest nam znane najlepiej i z czym nadal jesteśmy kojarzeni – do Unii z tarnowskich Mościc.


Sama Unia nie jest jednak kompletna bez symbolu Jaskółki, tak silnie związanym ze sportem w Tarnowie, a przede wszystkim dzielnicą Mościce. Jaskółkę w swoim logo mają nie tylko tarnowskie kluby sportowe z wieloletnią tradycją, lecz także dom tarnowskiej drużyny, Arena Jaskółka, którą na jakiś czas przeznaczono do innych celów oraz nasz Główny Partner, Grupa Azoty. Jaskółka powraca do logo, wskazując na przywiązanie do tradycji.


Unikalnym symbolem marki jest jaskółka inspirowana motywem wykorzystywanym przez mościckie kluby sportowe. Splata tradycję z nowoczesnością, jest minimalistyczna i ma ponadczasowy wydźwięk.  Piłka ręczna to dynamika, szybkość i energia – taka właśnie w założeniu miała być również nasza Jaskółka. Twórcy pragnęli odświeżyć jej wizerunek i stworzyć znak, który odda cechy naszego zespołu. Układ ciała jaskółki przypomina ustawienie 7 zawodników na boisku, a jej konstrukcja składa się z 7 trójkątów, odpowiadających każdej pozycji, z których głowa (pozycja bramkarza) jest w przestrzeni negatywowej.

Od początku zależało im, aby nasz znak był uniwersalny i ponadczasowy. Efekt prac nad nowym logo jest dla nas niezwykle satysfakcjonujący – szerokie zastosowanie może znaleźć nie tylko nasze nowe logo, lecz także sam sygnet Jaskółki, który pozwoli zachować przejrzystość i minimalizm na wszelkich materiałach oraz produktach sygnowanych naszą marką.
Nieprzypadkowe są także pozostałe elementy logo Grupy Azoty Unii Tarnów. Otok tarczy składa się z podwójnego łuku przypominającego inicjał „U” oraz logotypu z nazwą „Unia”.

Rodzina znaków Grupa Azoty Unia Tarnów obejmuje więc 3 warianty: znak podstawowy (emblemat na tarczy z otokiem), sygnet (samą jaskółkę̨) i logotyp (napis UNIA TARNÓW).

Tarnowianie wierzą, że zarówno zawodnicy, jak i kibice utożsamią się z „nową” Jaskółką i jednocześnie cieszymy się, że tak często używany nie tylko przez fanów zespołu, ale też wielu dziennikarzy przydomek „Jaskółki” określający zawodników klubu, znajdzie teraz odwzorowanie i poparcie w klubowym logo.

– Pomysł na rebranding naszego klubu zrodził się już kilka miesięcy temu. Rozmowy na ten temat trwały długo, jednak ostatecznie wraz z Zarządem dostrzegliśmy zdecydowanie więcej pozytywów całego przedsięwzięcia i podjęliśmy decyzję o zmianie nazwy oraz logo. Historię i rozwój seniorskiej piłki ręcznej w Tarnowie zawdzięczamy właśnie Unii Tarnów. Do 2011 roku drużyna działała pod tą nazwą i teraz zapragnęliśmy do niej powrócić. Nawet po tylu latach funkcjonowania „SPR-u” wielu kibiców nazywa nas „Unią”, a naszych zawodników „Jaskółkami”. Mamy świadomość tego, jak mocno związani jesteśmy z tymi symbolami i jednocześnie cenimy markę, jaką w Tarnowie jest Unia, dostrzegając przy tym jej ogromny potencjał do rozwoju, w który również pragniemy się zaangażować. Mamy ambitne plany na przyszłość i cieszę się, że będziemy je realizować już jako Grupa Azoty Unia Tarnów – podsumowuje decyzję o rebrandingu prezes Grupy Azoty Unii Tarnów, Krzysztof Mogielnicki.

Runda zasadnicza

M Drużyna M P

Przeczytaj jeszcze: