Aktualności

Wiktor Kawka w Gwardii

22-letni lewy rozgrywający Stali Mielec od najbliższego sezonu wzmacnia KPR Gwardię Opole. Młodzieżowy reprezentant Polski i członek seniorskiej kadry B podpisał dwuletni kontrakt.

 

Kawka sportową przygodę zaczynał od piłki nożnej w klubie Kryształ Werbkowice, sukcesy w zawodach szkolnych odnosił w tenisie stołowym. W pierwszej klasie liceum rozpoczął z kolei treningi piłki ręcznej w Padwie Zamość, a następnie przeniósł się do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Gdańsku, w barwach której grał w 1 lidze. W rozgrywkach 2014/2015 rozegrał 24 spotkania i zdobył 63 bramki, a po zakończonym sezonie zasilił szeregi Stali Mielec i zadebiutował w Superlidze. Pod koniec listopada 2016, po rozegraniu 12 meczów, w których zdobył 36 goli, zerwał więzadła krzyżowe w kolanie, co wykluczyło go z gry w dalszej części rozgrywek.

 

Po rehabilitacji wrócił do treningów i w kolejnym sezonie był podstawowym graczem „Czeczeńców”. Ostatnie rozgrywki zakończył 33 meczami w lidze i Pucharze Polski, w których zdobył w sumie 131 bramek, co daje średnią cztery trafienia na spotkanie. W efekcie był najskuteczniejszym graczem Stali. Co ciekawe w jej barwach w minionych 12 miesiącach zagrał trzy razy przeciwko Gwardii i swojej nowej drużynie rzucił łącznie 13 bramek.

 

Kawka w październiku 2017 został wybrany graczem miesiąca PGNiG Superligi, a w styczniu 2018 roku znalazł się w gronie najlepszych sportowców województwa Podkarpackiego. Niespełna miesiąc temu w Opolu wraz z kolegami z Uniwersytetu Rzeszowskiego wywalczył tytuł Akademickich Mistrzów Polski.

 

 

Kawka to także etatowy reprezentant Polski w grupach młodzieżowych. W 2014 roku brał udział w mistrzostwach Europy do lat 18, podczas których rozegrał siedem meczów i zdobył sześć goli. W 2015 roku wziął z kolei udział w mistrzostwach świata U-19 w Rosji (trenerem był Rafał Kuptel), a rok później wystąpił w mistrzostwach Europy U-20 w Danii, w których rozegrał siedem meczów i rzucił trzy bramki. W październiku 2017 podczas międzypaństwowego turnieju w Płocku zadebiutował w reprezentacji Polski B (w trzech meczach zdobył osiem goli).

 

W tej kadrze występuje regularnie i był na ostatnim jej zgrupowaniu, podczas którego wystąpił w meczach z Węgrami, Norwegią i Szwecją. W grudniu 2017 został po raz pierwszy powołany na zgrupowanie pierwszej reprezentacji Polski, prowadzonej przez trenera Piotra Przybeckiego.

 

Wiktor Kawka urodził się 28 marca 1996 roku. Mierzy 194 cm wzrostu i waży 102 kg. Jego nominalną pozycją jest lewe rozegranie. Będzie rywalizował o miejsce w składzie z reprezentacyjnymi rozgrywającymi: Antonim Łangowskim i pozyskanym z SMS-u Gdańsk Dariuszem Skraburskim. Kawka może występować także na środku rozegrania i na prawej połówce.

Przeczytaj jeszcze:

Jurkiewicz przeszedł kolejny zabieg

Rozgrywający PGE VIVE Kielce pomyślnie przebiegł zabieg palca wskazującego lewej dłoni...

Wielka Arka

Sześć klubów, jedna nazwa. Już nie Asseco, Basket 90, Gdyńskie Towarzystwo...

Energa sponsorem tytularnym gdańskich piłkarzy ręcznyc

Sezon 2018/2019 zawodnicy drużyny seniorskiej Wybrzeża Gdańsk rozpoczną z nowym herbem...