Czas do najbliższego meczu odlicza

DD D H H M M S S
-:-
Już wkrótce mecz w Twojej okolicy. Kibicuj z trybun 12 maja w Mielcu.
Kup bilet

Aktualności

Dodano: 7 listopada 2018

Wyjątkowy mecz na Święto Niepodległości

Mecz Niepodległościowy to wspaniała okazja do świętowania odzyskania niepodległości. Spotkanie rozegramy w Gdańsku – symbolicznym mieście wolności i upadku komunizmu. Z okazji tego wyjątkowego święta zawodnicy wystąpią w strojach z podobizną Józefa Piłsudskiego twórcy Legionów Polskich i jednego z ojców wolnej Polski. Nie zabraknie również oficjalnego logotypu obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości – Niepodległa. Samo wydarzenie będzie miało wyjątkową biało-czerwoną oprawę.
 

„…w ciągu dnia koledzy biegali za szmacianką: zabawa ta podbiła ich serca, grali cale dnie, zapominając, że są internowani”. – Władysław Broniewski.

 

 
Pojawienie się piłki ręcznej w Polsce zbiegło się w czasie z odzyskaniem niepodległości
w 1918 r. Polscy legioniści internowani w jenieckim obozie w Szczypiornie, obecnie dzielnicy Kalisza, w ramach życia obozowego często uczestniczyli w zajęciach gimnastycznych. Już na samym początku internowania do programu zajęć wprowadzono, nieznaną wcześniej w Polsce grę – piłkę ręczną. Legioniści szybko się jej nauczyli i nazwali „Szczypiorniakiem”.
 

– Jeśli kiedyś wyjdziemy z obozu żywi, a nowa rozumniejsza gra zyska prawa obywatelstwa
u innych miłośników sportu, wówczas ten jeden choćby wynalazek będzie nas bronił przed zarzutami bezowocnego pobytu w Szczypiornie – notował Ludwik Dudziński, internowany legionista.

 

 
Gospodarze – Energa Wybrzeże Gdańsk – to jedna z najbardziej utytułowanych drużyn PGNiG Superligi, dziesięciokrotni mistrzowie Polski i jeden z najdłużej grających zespołów w Lidze. Ich rywale – Gwardia Opole to czwarta drużyna poprzedniego sezonu i półfinalista PGNiG Pucharu Polski, z najlepszym zawodnikiem PGNiG Superligi sezonu 17/18 Adamem Malcherem w składzie.
 
Na halę zapraszamy już o godzinie 12:00 aby wspólnie odśpiewać Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”. Wszyscy kibice zebrani w hali AWFiS w Gdańsku razem z zawodnikami i sztabami szkoleniowymi odśpiewają Hymn Polski.
 

Uczcijmy razem tę wspaniałą rocznicę! Taka okazja zdarza się raz na 100 lat!

 
Energa Wybrzeże Gdańsk – Gwardia Opole 11.11.2018 r. godz. 12:45, transmisja w nSport+
Hala AWFiS
 

 

Mecz Niepodległościowy 2017/2018

Runda zasadnicza

M Drużyna M P

Przeczytaj jeszcze: