Aktualności

Wyjątkowy mecz na Święto Niepodległości

Mecz Niepodległościowy to wspaniała okazja do świętowania odzyskania niepodległości. Spotkanie rozegramy w Gdańsku – symbolicznym mieście wolności i upadku komunizmu. Z okazji tego wyjątkowego święta zawodnicy wystąpią w strojach z podobizną Józefa Piłsudskiego twórcy Legionów Polskich i jednego z ojców wolnej Polski. Nie zabraknie również oficjalnego logotypu obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości – Niepodległa. Samo wydarzenie będzie miało wyjątkową biało-czerwoną oprawę.

 

„…w ciągu dnia koledzy biegali za szmacianką: zabawa ta podbiła ich serca, grali cale dnie, zapominając, że są internowani”. – Władysław Broniewski.

 

 

Pojawienie się piłki ręcznej w Polsce zbiegło się w czasie z odzyskaniem niepodległości
w 1918 r. Polscy legioniści internowani w jenieckim obozie w Szczypiornie, obecnie dzielnicy Kalisza, w ramach życia obozowego często uczestniczyli w zajęciach gimnastycznych. Już na samym początku internowania do programu zajęć wprowadzono, nieznaną wcześniej w Polsce grę – piłkę ręczną. Legioniści szybko się jej nauczyli i nazwali „Szczypiorniakiem”.

 

– Jeśli kiedyś wyjdziemy z obozu żywi, a nowa rozumniejsza gra zyska prawa obywatelstwa
u innych miłośników sportu, wówczas ten jeden choćby wynalazek będzie nas bronił przed zarzutami bezowocnego pobytu w Szczypiornie – notował Ludwik Dudziński, internowany legionista.

 

 

Gospodarze – Energa Wybrzeże Gdańsk – to jedna z najbardziej utytułowanych drużyn PGNiG Superligi, dziesięciokrotni mistrzowie Polski i jeden z najdłużej grających zespołów w Lidze. Ich rywale – Gwardia Opole to czwarta drużyna poprzedniego sezonu i półfinalista PGNiG Pucharu Polski, z najlepszym zawodnikiem PGNiG Superligi sezonu 17/18 Adamem Malcherem w składzie.

 

Na halę zapraszamy już o godzinie 12:00 aby wspólnie odśpiewać Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”. Wszyscy kibice zebrani w hali AWFiS w Gdańsku razem z zawodnikami i sztabami szkoleniowymi odśpiewają Hymn Polski.

 

Uczcijmy razem tę wspaniałą rocznicę! Taka okazja zdarza się raz na 100 lat!

 

Energa Wybrzeże Gdańsk – Gwardia Opole 11.11.2018 r. godz. 12:45, transmisja w nSport+

Hala AWFiS

 

 

Mecz Niepodległościowy 2017/2018

Przeczytaj jeszcze:

Zagłębie lepsze od Gwardii!

Piłkarze ręczni Zagłębia Lubin rozegrali znakomite zawody i pokonali dużo wyżej...

MKS Kalisz górą po karnych

W 24.serii spotkań PGNiG Superligi Energa MKS Kalisz pokonała na własnym...

CHROBRY WYKONAŁ ZADANIE

Nie było niespodzianki w meczu w Głogowie. Chrobry zainkasował komplet punktów...