Czas do najbliższego meczu odlicza

DD D H H M M S S
-:-
Już wkrótce mecz w Twojej okolicy. Kibicuj z trybun 12 maja w Mielcu.
Kup bilet

Aktualności

Dodano: 15 października 2021

Ze szkolnych salek do pięknych hal. Rewolucja w PGNiG Superlidze

W sobotę 9 października Azoty-Puławy zadebiutowały w nowym domu i dołączyły tym samym do coraz liczniejszego grona ligowców, którzy na co dzień rozgrywają swoje mecze w nowoczesnych obiektach. Czasy występów w szkolnych salkach odchodzą w niepamięć. W ciągu ostatniej dekady, w PGNiG Superlidze i PGNiG Superlidze Kobiet doszło w tym względzie do prawdziwej rewolucji.

Jeszcze niewiele ponad 15 lat temu liczba superligowych klubów grających na co dzień w dużych i względnie nowoczesnych halach była na tyle mała, że zliczyć można je było na palcach jednej ręki. Większość drużyn występowała w wiekowych obiektach, nieprzystających do obecnych standardów i niezapewniających komfortu – tak odwiedzającym, jak i oglądającym transmisje telewizyjne. Teraz jest zupełnie inaczej. 

Rewolucja zaczęła się w 2006 roku. Wtedy do użytku oddano Halę Legionów w Kielcach, która stała się domem szczypiornistów Łomży Vive w miejsce legendarnego, ale i wysłużonego obiektu przy ulicy Krakowskiej. Dziś Hala Legionów to stały element krajobrazu męskiej PGNiG Superligi i zarazem… jedna ze starszych hal w stawce. 

Cztery lata później, w 2010 roku, nowego obiektu doczekali się kibice w Płocku. Choć z legendarną Blaszak Areną, w której swoje mecze rozgrywali zawodnicy Orlen Wisły, związanych było mnóstwo wspaniałych dla klubu wspomnień, to – podobnie jak w przypadku rywali z Kielc – miejsca na sentymenty nie było. Wisła przeniosła się do Orlen Areny, która stała się największą halą w PGNiG Superlidze mężczyzn – z jej trybun mecze śledzić może aż 5 400 widzów.

Orlen Arena Płock

Kolejne lata to otwarcie nowych obiektów w Kwidzynie, Lubinie i Szczecinie. W 2017 roku do zmodernizowanego „Okrąglaka”, który przyjął nazwę Stegu Areny, powrócili szczypiorniści Gwardii Opole, a w gronie ligowców pojawiła się Energa MKS Kalisz, na co dzień występująca w wybudowanej w 2006 roku „Kalisz Arenie”. W 2019 roku ich tropem poszła Grupy Azoty Unia Tarnów, nie tylko wracając do krajowej elity piłki ręcznej, ale też powracając w progi przebudowanej Areny „Jaskółka”. Od soboty nowym domem mogą też pochwalić się szczypiorniści Azotów-Puławy.

Budowa nowej hali w Puławach trwała niespełna trzy lata i kosztowała ok. 100 mln złotych. Obiekt ma 1 436 miejsc stałych, a po rozłożeniu trybun teleskopowych ich liczba wzrosła do 3 362. To stawia Azoty w ligowej czołówce jeśli chodzi o możliwości frekwencyjne.

Nowa hala Azotów – Puławy

Pojemność hal w PGNiG Superlidze:

5 400 – Orlen Arena w Płocku – Orlen Wisła Płock
4 317 – Arena „Jaskółka” w Tarnowie – Grupa Azoty Unia Tarnów
4 200 – Hala Legionów w Kielcach – Łomża Vive Kielce
3 714 – Hala RCS w Lubinie – MKS Zagłębie Lubin
3 300 – Stegu Arena w Opolu – Gwardia Opole
3 362 – Hala Widowiskowo-Sportowa w Puławach – Azoty-Puławy
3 164 – Hala Sportowo-Widowiskowa „Kalisz Arena” w Kaliszu – Energa MKS Kalisz
1 531 – Hala Widowiskowo-Sportowa AWFiS w Gdańsku – Torus Wybrzeże Gdańsk
1 504 – Kompleks Widowiskowo-Sportowy KCSiR w Kwidzynie – MMTS Kwidzyn
1 300 – Hala Widowiskowo-Sportowa w Głogowie – Chrobry Głogów
1 000 – Hala „Pogoń” w Zabrzu – Górnik Zabrze
800 – Hala „Relax” w Piotrkowie Trybunalskim – Piotrkowianin Piotrków Tryb. (w planach budowa nowej hali)
730 – Hala Miejska w Szczecinie – Sandra SPA Pogoń Szczecin (okazjonalne występy w Netto Arenie)
300 – Sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej nr 7 w Mielcu – Handball Stal Mielec (nowa hala w budowie)

Wraz z otwarciem hali w Puławach już połowa stawki PGNiG Superligi – 7 z 14 drużyn – rozgrywa swoje spotkania w obiektach mogących pomieścić ponad 3 000 widzów. A już wkrótce może ich być więcej – w Mielcu trwa przecież budowa nowej „Hangar Areny” dla blisko 3 600 widzów, a i w Szczecinie dostępna jest Netto Arena na ponad 5 000 miejsc. Również na zapleczu PGNiG Superligi w I lidze centralnej nie brak klubów mogących pochwalić się ładnymi i dużymi obiektami. Do tego grona można zaliczyć m.in. ARGED KPR Ostrovię Ostrów Wlkp. (Arena Ostrów na ponad 3 000 widzów) i KPR Legionowo (Arena Legionowo na blisko 2 000 widzów).

W PGNiG Superlidze Kobiet zmiany również rozpoczęły się w 2006 roku. Wtedy oddane zostały hale w Lublinie i Elblągu, w których po dziś grają MKS FunFloor Perła i EKS Start. Sześć lat później do nowego obiektu przeniosły się szczypiornistki Młynów Stoisław Koszalin, a w 2014 roku nowy dom zyskały aktualne mistrzynie kraju, piłkarki Zagłębia Lubin. 

Hala RCS Lubin

Spośród tych czterech obiektów, najmniejszy jest ten w Elblągu – może pomieścić 2 500 widzów. To i tak ponad… trzy razy więcej niż hale, w których występują czterech pozostałe superligowe ekipy. Może i tu wkrótce dojdzie jednak do zmian – w planach są bowiem budowy nowych aren w Piotrkowie Trybunalskim i Jarosławiu. A to tylko z pożytkiem dla polskiego handballu. 

Pojemność hal w PGNiG Superlidze Kobiet:4 221 – Hala Globus w Lublinie – MKS FunFloor Perła Lublin
3 714 – Hala RCS w Lubinie – MKS Zagłębie Lubin
3 000 – Hala Widowiskowo-Sportowa w Koszalinie – Młyny Stoisław Koszalin
2 500 – Hala Sportowo-Widowiskowa w Elblągu – EKS Start Elbląg
800 – Hala Sportowa „Krakowska” w Kielcach – Suzuki Korona Handball Kielce
800 – Hala Sportowo-Widowiskowa w Jarosławiu – Eurobud JKS Jarosław (w planach budowa nowej hali)
800 – Hala „Relax” w Piotrkowie Trybunalskim – Piotrcovia Piotrków Tryb. (w planach budowa nowej hali)
800 – Hala Sportowo-Widowiskowa w Kobierzycach – KPR Gminy Kobierzyce

Runda zasadnicza

M Drużyna M P

Przeczytaj jeszcze: